Študenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne reprezentovali univerzitu na 22. Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre s Terénnym pásovým vozidlom na elektrický pohon. Ich inovačný vynález pútal pozornosť odbornej i širokej verejnosti.
Nadaní konštruktéri Daniel Siekela, Dominik Malec a Miroslav Bartoš po dokončení svojho vynálezu zožali úspech na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu, keď predstavili svoju konštruktérsku novinku odbornej verejnosti a v silnej konkurencii 14 fakúlt z deviatich vysokých škôl získali cenu veľtrhu TECHFÓRUM 2015.
„Záujem o naše terénne vozidlo je veľký, pristavujú sa u nás odborníci a pýtajú sa na ďalší vývoj. Ponúkajú nám odbornú pomoc pri rozvoji projektu.“ spomenul Daniel Siekela.
Pri vývoji využili študenti hlavne nadobudnuté znalosti zo štúdia a cenné poznatky z predmetov špeciálna strojárska technika, údržba špeciálnej mobilnej techniky, mechanika, elektronika, technológia výroby, montáže, materiály, ale aj počítačom podporované 3D modelovanie.
„Chceli by sme sa hlavne poďakovať podpore našich pedagógov, ktorí to niekedy s nami nemali ľahké a taktiež rektorovi univerzity, doc. Ing. Jozefovi Habánikovi, PhD. a dekanovi fakulty Ing. Jozefovi Kasalovi, PhD.“ dodal Dominik Malec.
Mladí konštruktéri získali na tento projekt finančnú podporu vo výške 5 000 eur od žilinskej automobilky v súťaži KIA Innovation Award. Vzniklo tak plne funkčné vozidlo najmä pre jazdu v ťažkom teréne, ktoré má dva elektromotory s pružne upravovateľným výkonom a nie je ovládané mechanicky, ale elektricky.
„Pridaním elektrického pohonu sme upravili podvozok tak, aby uloženie tlmičov s dorazovým mechanizmom obmedzovalo pohyb pojazdných kolies a zároveň udržiavalo stabilitu pri akcelerácii. Medzi riadením a podvozkom nie je mechanická väzba, jazda je ovládaná plne elektricky.“ vysvetlil Miroslav Bartoš inováciu ich konštruktérskej novinky.