V sobotu 10. decembra 2011 sa konala v pôvabnej moravskej obci malá slávnosť – oficiálne otvorenie nového betlehemu, ktorý je výsledkom dobrej cezhraničnej spolupráce. Projekt vznikol na základe spolupráce obce Horní Lideč s partnerskou obcou Dohňany a TSK. Finančné prostriedky naň išli aj z fondov EÚ, z operačného programu Cezhraničná spolupráca SR – ČR 2007 – 2013. Cieľom projektu je podpora rozvoja cestovného ruchu v prihraničnej oblasti, vytvorenie novej atraktivity a zlepšenie kvality turistickej infraštruktúry. Projekt je založený na využití tradičných regionálnych a lokálnych špecifík a histórie Zlínskeho a Trenčianskeho kraja. Betlehem je nainštalovaný v novej peknej účelovej budove a je spracovaný unikátnym spôsobom. Nosná myšlienka je spojenie biblického príbehu svätej rodiny v Betleheme s rozsiahlou kompozíciou. Obsahuje viac ako 100 vyrezávaných stavieb, medzi nimi 20 najväčších a najznámejších historických dominánt Zlínského kraja a 20 Trenčianskeho kraja a obsahuje asi 220 figúr, z toho 40 pohybujúcich sa mechanických postavičiek, ktoré znázorňujú tradičné remeslá a zvyky. Hlavnými dominantami, ktoré sú tu stvárnené zo slovenskej strany, sú Trenčiansky hrad, Bojnický zámok, kostol na Skalke pri Trenčíne, mohyla M. R. Štefánika na Bradle, zrúcaniny hradov Beckov, Čachtice, Lednica, Trenčianska mestská veža, Pominovský kostolík, rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci a ďalšie.
Súčasťou prehliadky je film, ktorý bol na tento účel natočený. Návštevníkovi približuje najzaujímavejšie historické monumenty, udalosti, zvyky, staré pôvodné remeslá v priebehu storočí tak, ako sa vyvíjal život v česko-slovenskom pomedzí. V priebehu filmovej projekcie sú osvetľované jednotlivé miesta betlehemu, o ktorých sa v danom momente vo filme hovorí. Podmanivá hudba, krásné sprievodné slovo dotvárajú výnimočnú atmosféru betlehemského príbehu o narodení Ježiška. Pri stavbe betlehemu bol kladený dôraz na vytvorenie zajímavého priestoru a zároveň podmanivej atmosféry, ktorá divákovi umožňuje prežiť hlboký duchovný zážitok. Betlehemská scéna je umiestnená na ploche 170 m², z toho samotný betlehem má plochu 50 m², hľadisko má kapacitu 45 divákov.
Autorom námetu a motorom celého projektu je Josef Tkadlec, starosta obce Horní Lideč, ďalší zapojení tvorcovia: scenár Naďa Urbášková, návrh betlehemskej scény Jan Teisler, svetelný desing Jan Plesník, kamera Martin Žucha, hudba Jiří Pavlica, stavba scény, mechaniky Zdeněk Tkadlec, do tvorivého procesu bolo zapojených dvadsať rezbárov, z toho traja zo Slovenska a dvaja z nich, Igor Prilinský a Tibor Vido z Prievidze.
Aj po uplynutí vianočných a novoročných sviatkov bude betlehem prístupný. Určite sa stane cieľom pre návštevníkov obce a Zlínskeho kraja, ideálny je pre rodiny s deťmi, školské výlety, zájazdy seniorov, cykloturistov, pre lyžiarov. Celoročne a za každého počasia je to vynikajúci tip na výlet.
Igor Prilinský vyrezal 27 historických architektonických objektov Trenčianskeho a Zlínskeho kraja. Zmenšeniny vyrezával v presných mierkach, niektoré ako reliéfy, basreliéfy a iné ako trojrozmerné modely (Bojnický zámok, Čachtice, Trenčiansky hrad, Beckov, Bradlo, Velehrad, Hostýn). Ďalej vyrezával zvieratá, stromy a iné drobné rezby. Práca na betleheme mu trvala 10 mesiacov. Tibor Vido citlivo dopĺňal svojou rezbou kompozície k pohyblivým postavám. Taktiež rezal reliéfy a trojrozmerné architektúry, banícku štôlňu, studňu, fontánu, stromy ...
Informácie, rezervácie na stránke: www.betlemhornilidec.cz