Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Čo je projekt NIL a ako sa ho Gymnáziu v Myjave podarilo získať?

Pod týmto názvom sa skrýva výzva na spoluprácu so školami a organizáciami z krajín Nórsko, Island a Lichtenštajnsko - NIL. Zhodou okolností sme sa dávnejšie stretli s jedným kolegom z nórskej školy z mestečka Flisa  pri  jeho návšteve Myjavy. Keď sme ho v januári tohto roku  požiadali o spoluprácu na projekte, súhlasil a dohodli sme sa na téme životné prostredie, ktorá je stále aktuálnejšia i v našom živote. Náš projekt sme nazvali: Životné prostredie je bez hraníc.
Cieľom  projektu je udomácniť myšlienku triedenia odpadov v našej škole, aktívne zapojiť našich študentov a takto ich pripraviť na budúcnosť v rámci EÚ . Taktiež nás lákala možnosť vycestovať do tejto severskej krajiny, kde majú s ochranou životného prostredia väčšie skúsenosti ako u nás. Preto sme spolu s kolegami biológmi, fyzikmi a jazykármi venovali žiadosti o tento grant veľkú pozornosť. Vyplatilo sa! V júni sme sa dozvedeli, že náš projekt bol schválený a obsadil druhé miesto. Grant  predstavoval hodnotu 1 486 000,- Sk.

A tak sme v čase prázdnin dokončili dokumentáciu, ktorú je potrebné vypracovať po uzatvorení zmluvy a pripravili aktivity na september, ako aj cestu do Nórska, ktorej sa v čase od 24.9.-28.9.2008 zúčastnila riaditeľka nášho gymnázia – PaedDr. Danka Michálková  a dve učiteľky Mgr. Gabriela Horváthová a Mgr. Vlasta Hyžová. Prerokovali sme  aktivity projektu, doriešili detaily spolupráce. Dohodli termíny  vycestovania skupiny 15 nórskych a 15 našich študentov spolu s dvomi učiteľmi pre budúci  rok 2009 a návštevu 3 nórskych učiteľov na Slovensku na záver projektu v roku 2010.

Počas návštevy partnerskej školy  Solor Videregaende Skole vo Flise sme okrem  samotnej školy navštívili i priestory spoločnosti, ktorá z biologického odpadu vyrába hnojivá a záhradný substrát. Exkurzia bola veľmi zaujímavá  a zanechala v nás hlboký dojem a predstavu akou cestou ísť u nás.
Napriek tomu, že Nórsko je severská krajina a sprevádza ju povesť chladného počasia, a tak trochu aj ľudí, my sme zažili krásne jesenné dni , počas ktorých nórski farmári zberali poslednú úrodu obilia a zemiakov a stretli sme milých, srdečných ľudí, ktorým radi oplatíme ich pohostinnosť .Zároveň dúfame, že projekt, ktorý sa už na škole rozbehol, vydrží, že študenti podporia náš zámer a že modrá, žltá, zelená,... nebudú len farby nádob na triedenie, ale aj farby krajšieho a čistejšieho životného prostredia.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK