Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

COMENIUS -Týždeň na Islande

V období rokov 2012-2014 naša škola pokračuje už v štvrtom úspešnom projekte Comenius s názvom „Active Concern for Dynamic Change“. Jeho nosnou témou je „Voda-Water“ a jej využitie v rôznych oblastiach ľudskej činnosti. Do projektu sú okrem našej školy zapojené partnerské stredné školy z Islandu, Fínska, Turecka a Maďarska. Prvé spoločné projektové stretnutie, ktorého sa zúčastnilo 6 našich študentov a 2 pedagógovia sa uskotočnilo v októbri 2012 na ISLANDE. Aké boli ich dojmy z tejto zaujímavej krajiny si môžete prečítať v priloženom článku.

Aj tento rok sa naša škola – Gymnázium Myjava - spolu so školami z Fínska (Loviisa), Maďarska (Paks), Turecka (Ankara) a Islandu (Sauðárkrókur) zapojila do medzinárodného projektu COMENIUS. Tento projekt ponúka študentom a pedagógom cestovať, spoznávať kultúry, ľudí a život v iných krajinách.

V sobotu 20.októbra nastúpilo do lietadla šesť študentov v sprievode pedagógov Radima Kovaříka a Gabriely Horváthovej. Naším cieľom bol Island, kam sme mierili, aby sme reprezentovali našu krajinu, porovnali výsledky nášho pozorovania a rozborov vody, a v neposlednom rade, spoznali študentov, ktorí nám na týždeň nahradili rodinu.

Náš program však ani zďaleka netvorili len prezentácie a sedenie v škole. Vydali sme sa na viaceré výlety a exkurzie za spoznávaním islandskej prírody či rekreáciou. Navštívili sme viaceré typické mestečká, kúpali sa v Modrej Lagúne, prehliadli sme si zblízka vodopád Gullfoss, a z programu sme nesmeli vynechať ani teplé pramene a gejzíry, ktorými je Island známy. Taktiež sme na vlastné oči videli, ako sa spracúvajú ryby, kože a mlieko v miestnych podnikoch, a ako miestni obyvatelia využívajú teplé pramene.

Náš voľný čas (aj keď ho bolo málo) sa nám snažili spestriť hostiaci študenti krátkymi výletmi do blízkeho okolia. Zobrali nás k teplým jazierkam, v ktorých sme sa pri vonkajších nulových teplotách príjemne zohriali, sprevádzali nás po mestečku Sauðárkrókur a večery s nami trávili pozeraním filmov a klebetením v školskej budove.

Lúčenie bolo ťažšie, ako sme predpokladali. Za jeden týždeň sme nazbierali množstvo zážitkov, skúseností, fotiek a hlavne nových kamarátov.

Týmto by som chcela za nás -žiakov- vyjadriť veľkú vďaku našej škole ,za možnosť zúčastniť sa tohto projektu, pánom profesorom za priateľsky prístup a všetkým zúčastneným za ochotu a vytvorenie príjemnej atmosféry počas trvania celého pobytu na Islande.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK