Program a ciele pracovnej návštevy vychádzali zo zmluvy o spolupráci, ktorú zástupcovia oboch krajov podpísali v júli 2006. Delegáciu tvorili Ing. Vladimír Buzalka, riaditeľ Úradu TSK, PaedDr. Sylvia Maliariková, poverená vedením Odboru medzinárodnej spolupráce, Mgr. Elena Behrová, poverená vedením Odboru sociálnej pomoci, RNDr. Svorad Harcek, PhD., vedúci SO/RO pre ROP v TSK, Mgr. Eva Frývaldská a Mgr. Zuzana Haladejová, referentky Odboru medzinárodnej spolupráce, Mgr. Silvia Kotrhová, referentka Odboru RR, odd. stratégie a programov RR a Ing. Igor Šumaj, riaditeľ Centra sociálnych služieb LIPA, Kostolná-Záriečie. Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne zastupovali Ing. Andrea Grenčíková, prodekanka FSEV a doc. Ing. Jozef Habánik, PhD., poslanec Zastupiteľstva TSK
Členovia delegácie TSK v krátkom časovom úseku na pracovných stretnutiach otvorili a prerokovali témy, ktoré sú pre obidva partnerské regióny zaujímavé, pri dobre organizovanej spolupráci môžu priniesť obojstranne užitočné konkrétne výsledky a obidva regióny posunúť dopredu. Po oficiálnom privítaní delegácie v sídle Istrijskej župy v Pule a po brífingu s regionálnymi médiami istrijskí partneri predstavili vybrané oblasti ich činnosti. Tamara Kiršič, zástupkyňa riaditeľa Istrijskej rozvojovej agentúry (IDA) prezentovala činnosť agentúry, jej členskú základňu, zamestnancov, služby, ktoré ponúkajú podnikateľom a firmám a projekty, na ktorých pracujú. Daniela Fanjkutić, riaditeľka Istrijskej turistickej agentúry (ITB) vysvetlila hlavné oblasti činnosti, špecifické stránky CR na Istrii a dva základné okruhy ponuky pre turistov a štatistické údaje.
Stretnutie s primátormi a zástupcami istrijských inštitúcií sa konalo v krajskom sídle Chorvátskej obchodnej a hospodárskej komory. V úvode Oriano Otočan, vedúci odboru medzinárodnej spolupráce informoval prítomných, že TSK je región úspešný v oblasti čerpania NFP z fondov EÚ a vyjadril presvedčenie, že skúsenosti TSK a ďalšia spolupráca medzi našimi regiónmi môžu byť pre Istriu veľkým prínosom. Mgr. Eva Frývaldská predstavila Trenčiansky samosprávny kraj, základné geografické a demografické údaje, inštitúcie v pôsobnosti TSK a jeho najväčšie atraktivity. Potom nasledovali prednášky Mgr. Silvie Kotrhovej a RNDr. Svorada Harceka, PhD., o využívaní fondov EÚ v TSK. Obaja vysvetlili túto problematiku z pohľadu VÚC, rôzne detaily z oblasti hodnotenia a implementácie projektov a pridali odporúčania, čomu by sa Istrijčania po vstupe do tohto procesu mali vyhnúť.
Ing. Buzalka, Mgr. Behrová, Ing. Šumaj, PaedDr. Maliariková a Mgr. Frývaldská navštívili Odbor zdravotníctva a sociálnej pomoci, Centrum sociálnej pomoci mesta Pula, Domov pre starých a chorých Alfreda Štiglića. Vedúca zdravotníckeho a sociálneho odboru župy Sonja Grozić – Živolić a riaditeľky uvedených inštitúcií s ďalšími spolupracovníkmi vysvetlili, aké sú kompetencie štátu, verejnej správy a miestnej samosprávy v Chorvátsku a v ich regióne, o aké skupiny ľudí sa starajú, aké je financovanie a s akými inštitúciami spolupracujú. Vo viacerým oblastiach máme aj postupy, aj problémy aj ekonomické parametre podobné, či rovnaké. Obidve strany zhodne konštatovali, že táto oblasť si zasluhuje hlbšiu spoluprácu, aby sa odovzdali podrobnejšie informácie, ktoré môžu viesť k zlepšeniam na obidvoch stranách.
Poslanec Zastupiteľstva TSK doc. Ing. Jozef Habánik, PhD, Ing. Andrea Grenčíková a Mgr. Zuzana Haladejová navštívili pulanskú Univerzitu Juraja Dobrilu, kde ich prijal prorektor pre MS Ivan Jurković so svojím kolektívom. Návrh na spoluprácu, ktorý bol načrtnutý vo februári tohto roku vyústil do konkrétnej podoby. Zmluvu o spolupráci podpísal rektor UJD, zástupcovia TnUAD ju prevzali a po podpise rektorom TnUAD ju zašlú do Puly. Súčasťou návštevy bola aj prehliadka časti areálu UJD, konkrétne Katedry ekonómie a cestovného ruchu.
Zástupcovia TnUAD pozvali profesora Jurkovića prednášať do Trenčína počas najbližšej medzinárodnej konferencie v októbri 2012 a dohodli sa na vzájomnom publikovaní odborných a vedeckých článkov v zborníkoch FSEV TnUAD a pulanskej univerzity. Nakoľko vstup Chorvátska do EÚ je až v júli 2013, spolupráca univerzít na spoločných projektoch v rámci ESF bude možná až po vstupe krajiny do EÚ.
Členovia delegácie odovzdali istrijským partnerom niekoľko požiadaviek na vytvorenie
partnerstiev medzi konkrétnymi subjektmi ako sú mestá, obce na území TSK a Istrie a požiadali o pomoc pri hľadaní cestovných agentúr, ktoré by ponúkali na Istrii pobyty v našich liečebných kúpeľoch.
Významnou časťou programu bola návšteva viacerých kultúrnych inštitúcií a obľúbených turistických destinácií na Istrii. Počas návštevy sa identifikovali ďalšie možné oblasti spolupráce a boli dohodnuté konkrétne kroky, ktoré budú realizované v blízkej budúcnosti.
Investícia do vašej budúcnosti
Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.