Svetový deň sociálnej práce má vyzdvihnúť úspechy sociálnej práce, zviditeľniť sociálne služby pre budúcnosť spoločností a obhajovať sociálnu spravodlivosť. Prvý raz sa oslavoval v roku 2007 ako iniciatíva Medzinárodnej federácie sociálnych pracovníkov (International Federation of Social Workers, skratka IFSW) a jeho dátum pripadá na tretí utorok v marci.
Medzinárodná federácia sociálnych pracovníkov (International Federation of Social Workers, skratka IFSW) je celosvetová organizácia, ktorá združuje vyše 140 profesijných asociácií s viac ako 3 miliónmi sociálnych pracovníkov. IFSW má oficiálny konzultačný štatút pri Organizácii Spojených národov a ďalších svetových inštitúciách. Cieľom organizácie je prispieť k dosiahnutiu sociálne spravodlivého sveta prostredníctvom profesionálnej sociálnej práce. Témou Svetového dňa sociálnej práce pre rok 2025 je Posilnenie medzigeneračnej solidarity pre trvalý blahobyt. „Táto téma vyzdvihuje kľúčovú úlohu medzigeneračnej starostlivosti, rešpektu a spolupráce pri vytváraní odolných komunít a udržateľného prostredia. Zdôrazňuje oddanosť profesie sociálnej práce budovaniu prepojení, ktoré oceňujú múdrosť starších a zároveň posilňujú mladšiu generáciu v riešení dnešných výziev a formovaní lepšej budúcnosti,“ uviedol vo vyhlásení prezident IFSW Joachim Mumba. „Ako hovorí africké príslovie: ‚Ak niekomu zapálite lampu, osvieti aj vašu vlastnú cestu.‘ Naše spoločné úsilie o podporu druhých nakoniec osvetľuje cestu pre všetkých,“ doplnil prezident IFSW.
Tento deň je dôležitý aj pre Trenčiansky samosprávny kraj. „Sociálnu prácu v praktickej podobe realizujú sociálni pracovníci. Jej funkciou je sociálna pomoc jednotlivcom, skupine alebo komunite, ktorí sa buď dočasne alebo trvalo nachádzajú v nepriaznivej sociálnej situácii z rôznych dôvodov,“ povedala vedúca oddelenia sociálnej pomoci TSK Elena Nekorancová. Táto práca je veľmi dôležitá a významná, poslaním sociálneho pracovníka je pomáhať ľuďom pri riešení sociálnych problémov, aby boli schopní na určitej úrovni existovať v interakcii so svojím prostredím. „Všetkým sociálnym pracovníkom, ktorí vykonávajú túto náročnú prácu tak, ako ich počas štúdia pripravovali, patrí veľké poďakovanie,“ dodala Nekorancová.
Zdroj: Medzinárodná federácia sociálnych pracovníkov