V sobotu 15. augusta sa už po siedmykrát mohli stretnúť priatelia dychovej hudby v priestoroch amfiteátra obce Bystričany. Podujatie vzniklo v roku 2009 z iniciatívy obcí Bystričany, Kamenec pod Vtáčnikom a Dychovej hudby Vtáčnik. Odvtedy sa festival koná vždy striedavo v jednej z týchto obcí. Spoluorganizátorom je už od 1. ročníka Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý podujatie podporil aj finančnou dotáciou.
Festival otvoril starosta obce Bystričany, Vojtech Bartoš, a zástupca starostu obce Kamenec pod Vtáčnikom, Eduard Nechala. Návštevníkom sa prihovorila i riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi Ľudmila Húsková. Vo svojom príhovore poďakovala všetkým, ktorí už sedem rokov pripravujú tento festival ako nekomerčné podujatie, prinášajúce kvalitnú a pritom poslucháčsky atraktívnu hudbu. Výrazom podpory takýchto aktivít Trenčianskym samosprávnym krajom je priama finančná dotácia na podujatie i spolupráca Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, ktoré je inštitúciou v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
Dramaturg festivalu, Lukáš Kollár, sa pri zostavovaní programu zameriava na prezentáciu špičkových dychových hudieb nielen z regiónu hornej Nitry, ale diváci si môžu vypočuť i „cezpoľné“ kapely a jedného hosťa z Českej republiky. Spolu štyri výborné dychové hudby, pozostávajúce väčšinou z absolventov konzervatórií a vysokých umeleckých škôl, či členov orchestrov a posádkových hudieb, sú každý rok garanciou príjemnej zábavy a vysokej umeleckej kvality. Inak tomu nebolo ani v tomto roku.
Na festivale vystúpili dychové hudby Senčanka zo Senca, Vtáčnik z Kamenca pod Vtáčnikom a Fryštácka Javořina, ktorej zriaďovateľmi sú moravské mestá Fryšták a Zlín. Hosťom festivalu bola vynikajúca dychová hudba Drietomanka z obce Drietoma, ktorá neskôr zahrala priaznivcom dychoviek aj do tanca. Podujatie bolo sprevádzané vstupmi ľudového rozprávača strýca Ištvána zo Skačian. Organizátori sa postarali aj o gastronomické zážitky v podobe niekoľkých druhov výborných gulášov, medovníkov, či domácich koláčov. Svoje výrobky - tradičnú čipku, kytice zo sušených kvetov a ďalšie, prezentovali ľudoví umelci hornej Nitry. Nezabudlo sa ani na detských návštevníkov, pre ktorých bolo prichystané stretnutie s animátormi, maľovanie na tvár, či možnosť zdobenia medovníkov.
O skvelú atmosféru a vysokú návštevnosť podujatia sa zaslúžil tím organizátorov a podporovateľov festivalu, ktorí odviedli výbornú prácu.