Svoje 30. narodeniny folklórna skupina Lubená oslávila 6. septembra 2014 doslova s celou obcou i početnými návštevníkmi z rôznych kútov Slovenska.
„Na internetovej stránke vašej skupiny som si prečítal peknú rýmovačku – Vy čo ste z našej folklórnej rodiny, aby ste sa v deň určený k nám dostavili do Poluskej dediny. Doma nič nejedzte, len peňazí naberte a príďte k nám! Tak som to zobral doslovne a niečo málo priniesol“, zábavne pogratuloval predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý priniesol praktický narodeninový darček v podobe príspevku vo výške 1 500 eur, určeného na odbornú publikáciu vydanú pri príležitosti jubilea tohto folklórneho telesa.
Predseda TSK vo svojom príhovore vyzdvihol skutočnosť, že Lubenú často stretáva na mnohých podujatiach v rámci celého kraja, kde šíri nielen radosť a zábavu, ale aj skutočné kultúrne hodnoty.
Úvod programu patril predstaveniu knihy „... a pieseň sa zrodila“. Medzi čitateľov ju vyprevadila najstaršia členka skupiny Imelda Janovcová naozaj prekrásne – bozkom, ktorý venovala zaklaďateľovi Jozefovi Strečanskému. Oslavy pokračovali vystúpením hosťujúcich folklórnych skupín Hájiček z Chrenovca-Brusna, Dobrona z Dobrej Nivy a Tiesňavan z Krpelian. Vyvrcholením podujatia bol profilový program jubilujúcej folklórnej skupiny Lubená. Ešte pred ním vedúci skupiny Jozef Beňadik ocenil tie osobnosti o organizácie, ktoré počas celých tridsať rokov pomáhali folklórnej skupine po odbornej i materiálnej stránke budovať kvalitu, ktorá ich nesporne zdobí. Ocenení boli: Anastázia Kubová, Rastislav Haronik, Jozef Burič, Eva Mydlová, Anežka Strečanská, obec Poluvsie a družobné mesto Rajecké Teplice. Obec Poluvsie zase ocenila vedúceho FsK Lubená Jozefa Beňadika a vedúceho ľudovej hudby Andreja Richtera. Nasledoval viac ako dvojhodinový program nazvaný „...a roka proroka“, ktorý bol syntézou hudby spevu, tanca i hovoreného slova. Pozostával z viacerých programových blokov čerpajúcich z výročného i rodinného zvykoslovia. Autorsky sa pod program podpísal Andrej Richter a účinkovalo v ňom neuveriteľných 130 malých i veľkých folkloristov tvoriacich Lubenú. Jubilantka sa tak predstavila v tom najlepšom svetle a kondícii. Jej vystúpenie bolo svedectvom toho, čo je vari najväčšou devízou folklórnej skupiny Lubená - krásny a neopakovateľný súzvuk všetkých generácií, ktoré sa pri spoločnom diele stretávajú nielen pri folklóre, ale i ľudsky.
Sprievodnými aktivitami osláv boli bohatý jarmok ľudových remesiel a výstava historických kočov.
Podujatie pripravila folklórna skupina Lubená spolu s obcou Poluvsie a Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.