Galéria Miloša Alexandra Bazovského (GMAB) v Trenčíne je jedinou galériou výtvarného umenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Bohatá a plodná história presahujúca štyridsaťosem rokov existencie sa prejavila na vyhranenej profilácii, ale i na vysokom odbornom kredite, ktorý prekračuje nielen územie regiónu, ale i celej krajiny. Vznik galérie sa datuje do roku 1969, teda rok po smrti Miloša Alexandra Bazovského, ktorého meno nesie i trenčianska galéria.
Pri tejto príležitosti si galéria pripravila sprievodné podujatie s názvom Máme narodeniny. V nedeľu 5. februára prekročilo brány galérie viac ako 130 návštevníkov. Pripravený bol pre nich sprievodný program, tvorivé dielničky pre deti, komentované prehliadky výstav, krst novej publikácie Hry s umením II. Vstup do galérie bol celý deň zdarma. "Týmto podujatím sme chceli verejnosti priblížiť činnosť galérie. Pripravili sme popoludnie plné aktivít pre malých aj veľkých. Snažíme sa prilákať verejnosť a oboznámiť návštevníkov, že galériu čaká za dva roky významné 50. výročie, na ktoré sa už teraz pripravujeme. Zároveň sme chceli upriamiť pozornosť na nové výstavy. Takého podujatie sa konalo v galérii prvýkrát a počet návštevníkov svedčí o tom, že bolo úspešné," uviedla riaditeľka GMAB Barbora Varga Petríková.
V galérií aj dve výstavy s folklórnou tematikou
Okrem spomínaného výročia sa vo štvrtok 2. februára v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne konala prvá vernisáž v tomto roku. Folklór patrí na Slovensku medzi najväčšiu pýchu krajiny, a preto galéria pripravila hneď dve výstavy s folklórnou tematikou.
Výstava s názvom Sedemdesiat sukieň mala prezentuje tvorbu viac ako 50 autorov. Väčšina diel pochádza z galerijného depozitu. Výstava zároveň je doplnená o aktuálne diela slovenských autorov, ktorí spracovávajú folklórnu tematiku. Koncepciu výstavy má na starosti kurátorka Radka Nedomová. Tá sa venovala téme zobrazovania ženy ako múzy, nevesty, matky. Edukačný charakter dáva výstave zaujímavé sprievodné texty. Na výstave môžete vidieť maľby, fotografie, sochy, nové médiá, výšivky od známych mien ako J. Alexy, Ľ. Fulla, J. Kostka , M. Laluha, M. Medvecká , V. Kompánek či R. Moško.
Druhá výstava fotografky Petry Lajdovej pod názvom SLOVENSKÁ RENESANCIA s podtitulom “Keď krása vychádza na svetlo” prezentuje 20 veľkoformátových fotografií. Fotografka touto výstavou vzdáva úctu našim predkom, kultúrnemu dedičstvu a všetkým, ktorí sa venujú osvete, etnologickým prieskumom a uchovávaniu ľudovej kultúry. Súčasťou expozície sú originálne čepce a party z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK.
Zdroj: Barbora Varga Petríková (riaditeľka GMAB)