Ide o hračku z dielne Libuše Niklovej, za ktorú jej autorka získala ocenenie Zlatý kahan a medailu Libereckých výstavných trhov.
Hračky zvyknú vyvolávať príjemnú nostalgiu za bezstarostnými detskými časmi, už v minulosti mali deti široké spektrum výberu hračiek. Dostávali sa pri rôznych príležitostiach, ako napríklad na Vianoce, k sviatkom či Medzinárodnému dňu detí. „Do roku 1989 fungovalo v bývalej ČSSR mnoho podnikov, ktoré sa buď priamo alebo ako pridružená výroba pri spracovaní plastu venovali ich produkcii. V našom fonde hračiek sa nachádzajú hračky a spoločenské hry firiem Tofa, Chemoplast, Směr, či vyrobené v družstvách pôsobiacich v Michalovciach a v bývalom východnom Nemecku. Hračky z týchto firiem získalo múzeum do svojho zbierkotvorného fondu v roku 2022 zo Zamaroviec,“ priblížil Richard Benech z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.
Dizajn harmonikového kocúra rodáčky zo Zlína kopírovali aj v iných krajinách, na podobnom princípe vznikali zvieratká ako líška, krokodíl, žirafa, pes, lev, tiger, baran a iné. Dizajnérka bola prvou ženou, ktorej bola udelená cena Czech Grand Design in memoriam. Nielen pozoruhodný výrobok v podobe kocúra, ale aj iné jej hračky sa stali súčasťou zbierok mnohých múzeí aj za hranicami bývalého Československa.