Trenčiansky samosprávny kraj, mesto Bánovce nad Bebravou, mesto Partizánske, obec Uhrovec a Oblastný výbor SZPB Trenčín aj tento rok zorganizovali krajské oslavy Slovenského národného povstania. Na Jankovom vŕšku sa aj po sedemdesiatich rokoch stretli priami účastníci národnooslobodzovacích bojov, z ktorých niektorí boli členmi partizánskej brigády Jána Žišku, ktorá pôsobila v tejto oblasti.
Na oslavy do Trenčianskeho kraja prišiel v sobotu 23. augusta 2014 tradične aj predseda vlády SR Robert Fico, ktorí pripomenul aj odvrátenú tvár Slovenskej histórie: „Popri slovenských vlastencoch, samotní slovenskí gardisti vraždili našich židovských spoluobčanov, ale aj rumunských, bulharských a francúzskych partizánov či maďarských vojenských zbehov. Nemajme zalepené uši voskom ako Odyseus a netvárme sa, že nič nepočujeme. Toto isté sa totiž dnes deje na východe Ukrajiny, čo nie je od nás tak ďaleko. Otvorme oči a naše slovanské srdcia a želajme si, aby sa občianska vojna na Ukrajine skončila. Rovnako si želajme, aby skončili nezmyselné sankcie. V mene vlády Slovenskej republiky môžem prisľúbiť, že urobíme všetko preto, aby tieto nezmyselné sankcie nezasiahli našich spoluobčanov veľmi tvrdo.“ V príhovore vyzdvihol aj potrebu vrátiť sa k dobrovoľnej vojenskej službe.
Starostka obec Uhrovec a poslankyňa Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja Zuzana Máčeková poďakovala vláde SR za finančnú pomoc pri rekonštrukcii prírodného amfiteátra a mohyly padlých na Jankovom vŕšku. „Ďakujeme za finančné prostriedky aj ministerstvu kultúry, ministerstvu vnútra, Trenčianskemu samosprávnemu kraju a Európskej únii. Amfiteáter má nový šat a môžeme si v ňom dôstojne pripomenúť 70. výročie SNP a uctiť si pamiatku padlých,“ doplnila.
Pietneho aktu kladenia vencov sa zúčastnila aj delegácia TSK vedená predsedom Jaroslavom Baškom, podpredsedom TSK Richardom Takáčom a poslancami Zastupiteľstva TSK. V tejto súvislosti predseda TSK pripomenul zákon, ktorý vláda Slovenskej republiky (SR) prijala počas jeho pôsobenia vo funkcii ministra obrany: „Som rád, že sme našli finančné prostriedky pre všetkých priamych účastníkov protifašistických bojov a že dostávajú finančný príspevok, ktorý je vyjadrením vďaky za ich silu, odhodlanie a odvahu postaviť sa proti mocnému nepriateľovi. V najbližších týždňoch Národná rada Slovenskej republiky príjme zákon, ktorý určitým finančným príspevkom odškodní aj siroty po priamych účastníkoch národnooslobodzovacieho boja.“
Taktiež vyzdvihol, že Trenčiansky kraj ako rodisko Ľudovíta Štúra, Alexandra Dubčeka a Milana Rastislava Štefánika, bol vždy pokrokový a bohatý na rôzne historické udalosti, medzi ktoré patrilo aj SNP.
Osláv na Jankovom vŕšku, ktorých súčasťou boli aj ukážky bojov v podaní klubov vojenskej histórie zo Slovenska i Čiech, sa zúčastnil aj priamy účastník bojov SNP, plukovník v zálohe Pavol Liška. „Slovenský národ povstal slobodne, povstal spontánne, povstal so zbraňou v ruke proti nastupujúcej nemeckej armáde, aby bránil svoju vlasť. Dávno zhasli na horách partizánske ohne, odhodené prilby zožrala hrdza, odvážni mládenci ošediveli a postupne odchádzajú zo života, no odkaz SNP je večný, ako večný je národ,“ prihovoril sa prítomným.
70. výročia SNP sa zúčastnili aj podpredsedníčka NR SR, minister hospodárstva SR, štátny tajomník Ministerstva obrany SR, poslanci NR SR, zástupcovia veľvyslanectiev, delegácia Kancelárie prezidenta SR, poslanci Zastupiteľstva TSK, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, primátori, starostovia a predstavitelia štátnej a verejnej správy Trenčianskeho kraja.