Sedemdesiat rokov od Slovenského národného povstania si pripomínali v Trenčianskom kraji pri pamätníkoch vo svojich mestách a obciach priami účastníci bojov, predstavitelia samospráv ale i významné osobnosti počas štyroch dní. Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška a poslanci TSK navštívili mestá Bojnice, Prievidza, Partizánske, obce Ráztočno, Dolné Vestenice a Nitrica na hornej Nitre. Ani organizátori „Letných slávností“ v Lednických Rovniach na túto historickú udalosť nezabudli. Svojou prítomnosťou a vencami si pripomenuli odvahu partizánov aj na vrchu Roh pri Lubine a Záriečí. Osobnými návštevami tak chcú zanechať odkaz mladým generáciám a poukázať na to, že mier je potrebné chrániť aj dnes.
Bojnice a Prievidza
Už vo štvrtok 28.8.2014 sa slnečné námestie v Bojniciach zaplnilo priamymi účastníkmi bojov a zástupcami organizácií. Námestie sa stalo pietnym miestom, kde nechýbali ani uniformovaní vojaci a hudobný doprovod. Prítomným sa prihovoril primátor mesta Bojnice František Tám, ako aj predseda TSK Jaroslav Baška či Vladimír Novotný zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov „Hoci čas už pokročil a tváre priamych účastníkov zdobia vrásky, na ich odvahu bojovať za svoj národ nemôžeme zabudnúť“, pripomenul primátor mesta Bojnice. V závere pietneho aktu sa nad Bojnicami rozletelo sedem holubíc mieru.
Výročie SNP si pripomenuli aj v Prievidzi v tom istom čase. Zástupcovia TSK, podpredseda Richard Takáč, krajskí poslanci, primátorka mesta Katarína Macháčková a poslanci mestského zastupiteľstva položili vence pri Pomníku padlých na Námestí slobody, následne sa pietny akt kladenia vencov a kytíc konal aj pri Pamätníku padlých na Banskej.
Ráztočno
V obci Ráztočno pri príležitosti 70. výročia SNP delegácia v tichosti položila vence k miestnemu pamätníku. Zišlo sa obecné zastupiteľstvo, aby na svojom slávnostnom zasadnutí odovzdalo Ceny obce priamym účastníkom SNP. Jednému žijúcemu Michalovi Chudému a Antonovi Chudému, Pavlovi Škrteľovi, Jozefovi Poliakov, Jozefovi Fabianovi in memoriam. Ocenenia odovzdali starosta obce Ivan Škrteľ spolu s predsedom TSK Jaroslavom Baškom a predsedom Zväzu protifašistických bojovníkov v Ráztočne pánom Madajom.
Banská Bystrica, Lednické Rovne a Záriečie
Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944. Presne sedemdesiat rokov od tejto udalosti, v piatok 29. augusta 2014, sa uskutočnili celoslovenské oslavy v Banskej Bystrici. Zúčastnil sa ich aj predseda TSK Jaroslav Baška, tak isto ako aj osláv v obciach nášho Trenčianskeho kraja. V Lednických Rovniach už tradične v tento deň, počas Letných slávností, kladie delegácia obce vedená starostom Ľubošom Savarom veniec k tabuli padlých občanov. „Je to dôstojné poďakovanie všetkým, ktorí v roku 1944 počas národnooslobodzovacieho boja bojovali za mier a demokraciu. Je dobre, že sa Letné slávnosti vo vašej obci konajú práve 29. augusta,“ prihovoril sa približne tisícke mladších aj starších návštevníkov predseda TSK. Zároveň spolu s poslancom Zastupiteľstva TSK Milanom Panáčkom, pri príležitosti končiacich sa prázdnin, zaželali všetkým školopovinným veľa dobrých známok, ktorými budú tešiť svojich rodičov.
V obci Záriečie, taktiež v tento deň, kladú vence k pamätníku padlých na cintoríne. Starosta Jozef Kollár v príhovore spomenul aj boj Slovákov za slobodu v meruôsmom revolučnom roku 1848 a tiež počas prvej svetovej vojny. „Pri príležitosti 100. výročia vypuknutia prvej svetovej vojny, v ktorej padli aj obyvatelia našej obce, chystáme na ich počesť v tomto roku odhalenie pamätníka obetiam tejto veľkej vojny,“ dodal.
„Trenčiansky kraj, rodisko Ľudovíta Štúra, Alexandra Dubčeka a Milana Rastislava Štefánika, bol vždy pokrokový a má bohaté odbojové a revolučné tradície. Z čias, keď som do vašej obce chodil do základnej školy, mi v pamäti utkvela busta Milana Rastislava Štefánika. Bola zrejme jednou z mála, ktorá sa na Slovensku do roku 1989 zachovala, pretože bývalý režim zaznával práve meno Milana Rastislava Štefánika,“ prihovoril sa prítomným predseda TSK.
Pripomenul, že osláv SNP v Banskej Bystrici sa za Púchovskú dolinu, ako rodák z Dohnian, nezúčastnil iba on, ale aj členovia folklórnej skupiny Javorník. Javorník reprezentuje obec Lúky dlhé roky a preslávila sa aj vďaka unikátnym trombitom.
Predstavitelia TSK pri príležitosti 70. výročia SNP v Úrade TSK prijali takmer pol stovku priamych účastníkov protifašistického odboja z celého kraja a funkcionárov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Jedným z ocenených bol aj Jozef Rázga, dlhoročný funkcionár Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorý sa zúčastnil aj osláv v obci Záriečie. „Všetci sme zažili pekné stretnutie. Prišli tam ľudia, ktorí už nevládali chodiť, ľudia, ktorých museli doviesť a nechodili si pre pamätné listy oni, ale pán župan ich roznášal medzi nich. Z nášho okresu bol so mnou žiaľ už jediný žijúci účastník SNP, pán Martiško. Pri tomto stretnutí bolo niečo zvláštne. Na tvárach tých starých ľudí bolo vidieť šťastie. Šťastie, že sa na nich nezabúda. Šťastie, že sme radi, že sú ešte medzi nami,“ zaspomínal na stretnutie spred pár týždňov Jozef Rázga.
Partizánske
Oslavy SNP nepochybne patria do mesta, ktoré v roku 1949, ako výraz uznania za účasť obyvateľov v SNP, prijalo nový názov. Z Baťovian sa stalo Partizánske.
„Vítam vás na v poradí už štvrtých oslavách SNP v meste Partizánske, tak ako sa patrí na mesto, ktoré vo svojom názve nesie odkaz národnooslobodzovacieho hnutia“, prihovoril sa prítomným primátor mesta a poslanec Zastupiteľstva TSK Jozef Božík. Poďakoval za účasť na oslavách významným osobnostiam a zdôraznil historické medzníky boja za slobodu ako aj ich odkazy pre súčasnosť. Z pódia sa prihovorila aj podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky Renáta Zmajkovičová. Podľa jej slov môžu byť obyvatelia Partizánskeho právom hrdí na svoje mesto. Ako uviedla: „Dnes na východnej hranici u nášho suseda prebieha občianska vojna. Dnes vieme, že mier je veľmi krehký a preto si ho musíme chrániť. Vážme si svoju Slovenskú republiku. Každý prejav neznášanlivosti a rasizmu aj v 21. storočí je treba potlačiť.“ Predseda TSK Jaroslav Baška hneď v úvode príhovoru vyzdvihol účasť prítomných generálov a významných osobností Ozbrojených síl SR, ktorí zvýšili hodnotu osláv SNP v meste. Opäť však pripomenul, že je potrebné myslieť na priamych účastníkov SNP a ich potomkov. „Počas týchto dní chodím po území Trenčianskeho kraja a navštívil som veľmi veľa miest a obcí, kde sú pamätníky všetkým tým, ktorí bojovali v národnooslobodzovacom boji a nedožili sa týchto dní. V minulých týždňoch sme na pôde Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja prijali takmer 50 priamych účastníkov SNP a odovzdali sme im pamätné listy ako prejav úcty a vďaky. Som rád, že Národná rada Slovenskej republiky prijme v nasledujúcich období zákon o finančnom odškodnení vojnových sirôt a nadviaže tak na schválený zákon o odškodnení priamych účastníkov bojov, ktorý bol prijatý za môjho pôsobenia na poste ministra.“
Význam SNP, slobody a mieru pripomenuli vo svojich príhovoroch aj poslanec NR SR Martin Fedor, starosta družobného mesta Valašské Meziříčí Jiří Částečka a Jozef Drotár z Ústrednej rady protifašistických bojovníkov. Ten sa vrátil vo svojom príhovore do obdobia, kedy začínalo SNP, ktoré aj dnes považuje za jedno z najdôležitejších období Slovenska od vzniku Československej republiky v roku 1918. V Partizánskom si obyvatelia mesta mohli pozrieť ukážku bojov v spracovaní Klubu vojenskej histórie Dukliansky priesmyk z Trenčína. Aby si vedeli aj mladšie generácie predstaviť atmosféru spred sedemdesiatych rokov a odhodlanie partizánov z obdobia bojov SNP odznela aj prísaha partizánov: „ Prisahám na všetko čo mi je sväté, že v boji za oslobodenie Československej republiky nebudem ľutovať ani svojich síl, ani svojho života...“.
V úvodnom hudobnom vystúpení odzneli zhudobnené verše zavraždeného umelca Marcela Herza (21), účastníka SNP, v podaní talentovaných mladých umelcov Juraja Halašku a Mateja Krátkeho. Predstavila sa detská dychová hudba Hradišťanka a mažoretky AKORD.
Roh v obci Lubina
Hrdinstvo a obetu bojovníkov v SNP si uctili aj účastníci pietneho aktu na vrchu Roh v obci Lubina 31. augusta 2014. V kraji pod Veľkou Javorinou pôsobil partizánsky oddiel Hurban pod velením kapitána Miloša Uhra. Jeho zásluhy v SNP priblížil vo svojom príhovore aj predseda TSK. „Obyvatelia kraja pod Veľkou Javorinou sa vyznamenali v čase Slovenského národného povstania. Tento kraj bol územím silného protifašistického odboja. S úctou a vďakou spomíname na Miloša Uhra a jeho 44 spolubojovníkov pochovaných tu na vrchu Roh. Príslušníci partizánskych skupín a jednotiek zohrali rozhodujúcu úlohu pri organizácii a uskutočnení vojenských cieľov povstania a pri obrane povstaleckého územia proti sústredenému náporu nemeckých vojsk,“ zdôraznil Jaroslav Baška.
Pamiatku účastníkov SNP si prišlo uctiť niekoľko významných hostí, poslancov NR SR, poslancov Zastupiteľstva TSK, predstaviteľov samospráv a tiež veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku. Pri príležitosti 70-teho výročia SNP odovzdal starosta obce Lubina Martin Beňatinský medailu Milana Rastislava Štefánika Zore Uhrovej, dcére kapitána Miloša Uhra a priamym účastníkom povstania plk. v.v. Jozefovi Dvorštiakovi, plk. v.v. Štefanovi Bumbálovi a kap. v.v. Jánovi Sedílkovi. Priamo na mohyle bola odhalená pamätná tabuľa GenMjr. Jozefovi Brunovskému, veliteľovi II. československej partizánskej brigády J.V. Stalina.
Nitrica
70 rokov od vypuknutia SNP si v nedeľu 31. augusta 2014 pripomenuli aj v obci Nitrica. Jaroslav Baška, predseda TSK spolu s Jozefom Stopkom, poslancom NR SR, Richardom Takáčom, podpredsedom TSK a Miroslavom Beňadikom, starostom obce si uctili pamiatku padlých príslušníkov povstania položením vencov k miestnemu pamätníku. Trenčiansky župan vo svojom príhovore vyzdvihol snahu samosprávy o zachovanie tradície osláv SNP a účasť obyvateľov obce Nitrica na spomienkovej slávnosti. „Svojou prítomnosťou na oslavách dokazujete, že ste si prišli uctiť pamiatku tých, ktorí bojovali pred 70-timi rokmi v Slovenskom národnom povstaní a vďaka ktorým môžeme teraz žiť v mieri, slobode a demokracii.“ Na znak úcty a pamiatky účastníkom národnooslobodzovacieho hnutia predseda TSK zapálil vatru, ktorú pripravili organizátori osláv.
Oslavy 70. výročia SNP stali súčasťou takmer každej obce či mesta na Slovensku. Organizátormi sa stávajú miestne samosprávy, kultúrne zariadenia ako aj miestne Zväzy protifašistických bojovníkov. Ich cieľ je vždy rovnaký. Pripomenúť si odhodlanie a silu ľudí, ktorí položili svoje životy za slobodu, opätovne si pripomenúť historické okolnosti národnooslobodzovacieho boja ako aj odkaz, že aj keď žijeme v mieri už sedemdesiat rokov, nemôžeme ho považovať za samozrejmosť.