Do projektu celoživotného vzdelávania v podprograme Leonardo da Vinci - Mobility s názvom "Odborná sklárska stáž študentov a pedagógov v oblasti sklenej vitráže"sa zapojila aj Stredná odborná škola sklárska v Lednických Rovniach.
Projekt jedinej strednej školy na Slovensku zameranej na sklársku výrobu umožňuje účasť žiakov v odbornom vzdelávaní na odbornej stáži v krajinách s dlhoročnou tradíciou v oblasti sklárskej výroby. Ide o výrobu sklenej vitráže, maľovanie skla, brúsenie skla a obsluha sklárskych automatov
Cieľom je rozvoj zručností, prehĺbenie vedomostí, získanie skúseností s výrobnými organizáciami, čím sa zvýši možnosť integrácie na trhu práce. Pre žiakov je najväčším prínosom vzdelávanie priamo v praxi - v zabehnutom pracovisku vybavenom modernými technológiami, pracovnými nástrojmi a materiálmi a účasťou v samotnom výrobnom procese Ďalším cieľom sa stáva aj zdokonalenie v cudzom jazyku - anglický jazyk ,nemecký jazyk, taliansky jazyk, v ktorom účastníci komunikujú s partnerskou stranou a v neposlednom rade aj porozumenie v českom jazyku, a to hlavne v odbornej terminológii.
Prvá časť projektu bola realizovaná v dvoch spoločnostiach v ČR v dňoch 15.9.-27.9.2010:
- v spoločnosti Ladislav Žižkovský - hutní výroba skla v Práchni, kde boli žiaci učebných a študijných zameraní v oblasti výroba dutého a lisovaného skla /hutne tvarovaného skla/ a brúsenie skla. Žiaci navštevujú druhý, tretí ročník a nadstavbové štúdium. Oblasť Nového Boru je preslávená výrobou fúkaného skla a má dlhoročnú tradíciu.
- v spoločnosti GLASSiCENTER s.r.o. v Kamenickom Šenove bola stáž pre žiakov tretieho ročníka so zameraním na učebný odbor maľba skla a štvrtého ročníka pre študijný odbor výroba sklenej vitráže a brúsenie skla. Žiaci získali nové skúsenosti a zdokonalili sa v technikách /vysoký smalt, brúsenie z vnútra/, ktoré sa na Slovensku málo využívajú a sú na ústupe.
Druhá čas prebieha v týchto dňoch /10.10.2010-23.10.2010/ v spoločnosti Benvenuto mastri vetrai v Taliansku .
Stáže sa zúčastňujú žiaci pomaturitného a druhého ročníka študijného odboru s maturitou odbor Výtvarné spracúvanie skla so zameraním na výrobu sklenej vitráže, kde hlavným zameraním je umelecké spracovanie skla .Túto spoločnosť škola spoznala už v roku 2006 a bližší kontakt získala prostredníctvom organizácie Research and Development Relationships with Slovakia, ktorá zabezpečuje ekonomickú a vzdelávaciu spoluprácu medzi Talianskom a Slovenskou republikou medzi výrobnými organizáciami a školami. Od roku 2008 škola spolupracuje s touto spoločnosťou a žiaci prostredníctvom projektu Program celoživotného vzdelávania- LDV Mobility chodia do tejto spoločnosti.
Tretia časť bude realizovaná od 17.10.2010 do 30.10.2010 v spoločnosti Vetropack GmBH v Kremsmunstri v Rakúsku. Ide o stáž pre žiakov učebného odboru so zameraním na obsluhu sklárskych automatov. Táto spoločnosť je súčasťou korporácie podnikov Vetropack v Zurichu a poskytuje výborné možnosti pre odbornú stáž zameranú na obsluhu sklárskych automatov.
Študenti sa počas dvoch týždňov v každej spoločnosti zúčastňujú výrobného procesu, oboznamujú sa s pracoviskami, s ich chodom a pracovnou náplňou. Sú zaradení na pracoviská, kde pod dohľadom pedagóga školy, ako aj zamestnancov spoločností sa aktívne zapájajú do realizácie umeleckých výrobkov, asistujú pri obsluhe sklárskych automatov, sledujú pracovné postupy so zámerom čo najviac vidieť a čo najviac sa nauči
Súčasťou projektu je aj štúdium výtvarnej kultúry a histórie sklárstva, čo umožňuje máloktorý európsky región tak, ako práve okolie Benátok . Študenti vo voľnom čase navštívili rôzne galérie, kostoly, baziliku, námestie a tieto poznatky využijú v ďalšom štúdiu na našej škole, ba neskôr aj na vysokej škole. Vo voľnom čase navšívili posilňovne, kiná, navštívili Galériu AJETO, múzeá v Novom Bore a v Kamenickom Šenove.Boli nadchnutí krásou skla, disajnom a tiež farebnosťou skla. Pre umelecký rozvoj mali možnosť načerpať množstvo nápadov . Oblasť Českej Lípy je preslávená množstvom sklárskych spoločností a región veľmi vyhovoval aj po stránke pracovnej aj umelecke
Pri ukončení stáže každý žiak získal certifikát a to EUROPASS, ktorý využijú pri integrácii na trhu práce.Celý projekt je financovaný z prostriedkov EU.