Staroslovensky Otčenáš Nikolaja Rimskeho Korsakova, v podaní Trenčianskeho speváckeho zboru s dirigentom Jozefom Vakošom, bol 18. apríla 2013 slávnostnou uvertúrou seminára k 1150.výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na Slovensko v Kongresovej sále Trenčianskeho samosprávneho kraja. Záštitu nad podujatím prevzal predseda TSK MUDr. Pavol Sedláček, MPH ktorý v uvítacom príhovore vyslovil želanie, aby seminár bol dôstojnou spomienkou na vierozvestcov Cyrila a Metoda, aby účastníci odchádzali z neho obohatení o nové poznatky a v slávnostnej nálade, akú navodil v úvode spevokol.
Druhý garant podujatia – nitriansky diecézny biskup Mons. Prof. ThDr. Viliam Judák, PhD, ktorý je zároveň profesorom cirkevných dejín na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pripomenul historické súvislosti a význam misie solúnskych bratov z hľadiska kristianizácie Slovenska.
O historických pamiatkach a výtvarnom zobrazení sv. Cyrila a Metoda na hornej Nitre hovorila pracovníčka Krajského pamiatkového úradu Barbora Matáková. Hlaholiku ako písmo a ako ikonu slova predstavila historička a novinárka Elena Šubjaková. Proglas ako veľbáseň považovanú za jednu z najkrajších a najdokonalejších básní svetovej literatúry, podrobnejšie rozobral Marián Grupač zo Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej a literárne diela súvisiace so životom a dielom Cyrila a Metoda v kontexte slovenskej umeleckej literatúry až po súčasnosť rozobral tajomník Matice slovenskej, spisovateľ a literárny historik Peter Cabadaj.
Súčasťou podujatia bolo aj uvedenie do života príležitostnej medaily sv. Cyrila, Metoda a Gorazda z dielne trenčianskej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti. Autorom výtvarného návrhu je plkvv. Ing. Ján Dibala a autorom umeleckého spracovania je Štefan Novotný z Kremnice. Atmosféru seminára umocnila výstava diel zo sympózia „MISIA – výtvarná pocta sv. Cyrilovi a Metodovi“ - tento projekt realizovalo Trenčianske osvetové stredisko.