Zamestnanci Štátneho archívu v Trenčíne objavom smajlíka zo 17. storočia pravdepodobne prepísali históriu vzniku emotikon. Tie sa vo svete preslávili ako rýchly a jednoduchý spôsob vyjadrenia emócií v písomnej komunikácii.
Za najstaršieho smajlíka na svete bol doposiaľ považovaný smajlík z roku 1648, ktorý bol zverejnený v básni „To Fortune“ anglického básnika Roberta Herricka. Šéfovi Štátneho archívu v Trenčíne Petrovi Brindzovi sa však podarilo nájsť smajlíka staršieho o 13 rokov. Emotikon pred 382 rokmi v roku 1635 dopísal k oficiálnemu dokumentu trenčiansky notár Ján Ladislaides, ktorý pri kontrole mestských účtov nemal žiadne námietky. Ako uviedol Peter Brindza, smajlíka si všimol, keď zaraďoval dokumenty do fasciklov. V tej chvíli, keď ho objavil, ani len netušil, že je pravdepodobne najstarší na svete.
Smajlík, ktorý sa našiel v skupine písomností z Trenčianskeho magistrátu z roku 1633 až 1638 spustil vlnu záujmu médií nielen zo Slovenska ale aj celého sveta. O pravdepodobne najstaršom smajlíkovi na svete písali už médiá v Poľsku, Holandsku, Rusku, Číne, Amerike, Indii, Indonézii, Turecku či dokonca na Filipínach. Podľa historičky a etnologičky Kataríny Nádaskej ľudia poznali emotikon už v 17. storočí, pričom podobné znaky sa našli aj v Uhorsku a v Anglicku. Peter Brindza je toho názoru, že archív v Trenčíne ukrýva množstvo prekvapení. Je preto reálne, že v blízkej budúcnosti sa Trenčiansky kraj môže presláviť ďalším významným historickým objavom, ktorý obletí celý svet.
Zdroj foto: https://t2.aimg.sk/magaziny/F--DhE0nS53750z5dANPag~Symbol-prip-sal-k-pozv-nke-tren-iansky-not-r-J-n-Ladislaides.jpg?t=L2ZpdC1pbi8xNjAweDkwMA%3D%3D&h=Yab_a6gqo47zUMN9z9EvEA&e=2145916800&v=2