V druhej polovici októbra sa uskutočnilo vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici, ktorého zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), pravidelné cestovateľské podujatie Zbaľ sa poď. Porozprávať o svojich zážitkoch prišiel Štefan Žilovec z Prosného. Témou jeho komentovanej prezentácie bol výstup na najvyššiu horu Severnej Ameriky – Denali, známu tiež aj ako Mount McKinley.
Hora Denali je vysoká 6196 metrov nad morom. Prevýšenie je na nej až 5500 metrov, čo je o 1,5-krát viac ako na Evereste. Uprostred leta je na Denali teplota -40°C. Na vrchole hory je nižší barometrický tlak, vzduch tu obsahuje len 42% kyslíka. Dobrá aklimatizácia je preto absolútnym základom úspechu na ceste k vrcholu nehostinnej hory. Expedíciu tvorilo 12 skúsených mužov a náročný výstup na horu a zostup z nej trval 19 dní.
„Posledné kroky a už je to tu! Vystúpili sme na vrchol. Všetci sme sa objímali a blahoželali si. Boli sme neskutočne šťastní, že sa nám to podarilo. Zmocňoval sa ma pocit dojatia a eufórie. Kľakol som si na kolená a ďakoval som z celého srdca za túto neskutočnú krásu, ktorú som mohol zažiť a precítiť. Do oči sa mi tlačili slzy dojatia,“ zaspomínal si Štefan Žilovec. Na vrchol hory sa dostalo len 8 Slovákov, ktorí dokázali prečkať aj krízu počasia.
Každý rok sa pokúsi vystúpiť na vrchol hory približne 1275 ľudí s priemernou úspešnosťou 51%. Na tento počet pripadá 14 záchranných akcií a jeden vyhasnutý ľudský život. S výstupmi na vrchol hory začali začiatkom 20. storočia, ako prví domorodí obyvatelia Aljašky.
Na podujatie Zbaľ sa a poď na Denali si našlo cestu takmer 50 návštevníkov. Okrem zaujímavého rozprávania, sa premietal aj dokumentárny film s názvom Dotknúť sa Denali. Štefan Žilovec organizuje pri Považskej Bystrici cyklistické závody pre dospelých, ale napríklad aj Detskú Sagan tour. Pracuje v ekonomickom sektore a jeho motiváciou k výstupu na horu Denali bola potreba mentálneho „resetu“.
Zdroj: Mgr. Petronela Rágulová, PhD., (Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici)