V utorok 6. decembra 2016 malo vyučovanie občianskej náuky v obidvoch ôsmych triedach netradičnú formu, zmenilo sa na neformálne stretnutie - okrúhly stôl, ktorý sa uskutočnil pod záštitou Rady mládeže Trenčianskeho kraja, s ktorým má podpísané Trenčiansky samosprávny kraj Memorandum o spolupráci.
Aktívnou súčasťou diskutujúcich sa stala pani učiteľka, pričom vedúce miesto mali dvaja dobrovoľníci ochotní si vyskúšať, aké to je „z opačnej strany“. Tému, ktorá sa stala predmetom diskusie za „okrúhlym stolom“, si žiaci vybrali samostatne, odrážala ich preferencie. Inštrukcie boli len všeobecné, ale zároveň prinášali jasné pravidlá: usmerňujte rozhovor tak, aby všetci žiaci vyjadrili svoj názor a svoje návrhy, aby nikto nemal pocit, že sa nemohol vyjadriť, dodržujte pravidlo rovnakého zaobchádzania.
V 8. B boli vedúcimi skupiny Adrián Lukáč a Dalibor Marko, ktorí realizovali diskusiu na tému Toto je moja škola. V 8.A boli vedúcimi skupiny dievčatá Kristína Slováková a Anna Smrčková. Okrúhly stôl sa realizoval na tému Využitie voľného času v mojom meste.
Okrúhly stôl ako forma neformálneho vzdelávania je pre žiakov veľkým prínosom, pretože rozvíja ich komunikačné zručnosti, učí ich prezentovať vlastný názor, počúvať iných, rešpektovať odlišné názory, ale učí ich aj empatii a sebareflexii. Žiaci si počas diskusie počínali veľmi dobre, a to najmä vďaka tréningom, ktoré v novembri 2016 zrealizovala na škole Rada mládeže Trenčianskeho kraja pod vedením mladých akreditovaných lektorov Pavlíny Ovečkovej a Filipa Pastorka.
Zdroj + Foto: PaedDr. Vladimíra Mužíková