Je všeobecne známym faktom, že Spojené štáty americké zohrali v dejinách slovenského vysťahovalectva najvýznamnejšiu úlohu. Slováci sa začali hromadnejšie sťahovať do USA v prvej vlne koncom 70. a začiatkom 80. rokov 19. storočia. Vysťahovalci odchádzali najmä z ekonomických príčin, časť inteligencie opúšťala Slovensko aj pre národný a politický útlak. Netradičnú výstavu Slovensko, Slováci, súvislosti na historických fotografiách a pohľadniciach z fondov Slovenskej národnej knižnice otvorili v utorok 22. apríla vo Verejnej knižnici Michala Rešetku na Námestí SNP (v parku) v Trenčíne. Finančne ju podporilo aj Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Slovenskej republike, preto okrem zástupcov zriaďovateľa knižnice – Trenčianskeho samosprávneho kraja na vernisáži nechýbala pani Antje Weygandt z americkej ambasády, ktorá výstavu spolu s riaditeľkou knižnice Mgr. Lýdiou Brezovou a vedúcou odboru kultúry TSK Ing. Martou Šajbidorovou otvorila. Až do 30. apríla sa záujemcovia môžu oboznámiť s priekopníkmi slovenského života v USA, s americkými Slovákmi a vznikom slovenskej kinematografie, so slovenskou literatúrou v USA a slávnymi vynálezcami, bankármi, politikmi, podnikateľmi či umelcami so slovenskými koreňmi.
Vzácny hosť - pani Antje Weygandt si so záujmom prezrela nielen výstavu, priestory knižnice, ale aj nápis na hradnej skale a potešila sa tiež pohľadom na mesto a široké okolie z veže Trenčianskeho hradu.
Výstavu otvorila pani Antje Weygandt z americkej ambasády (vľavo), privítala ju riaditeľka knižnice Mgr. Lýdia Brezová.
Výstava bude pre verejnosť sprístupnená do 30. apríla.
Trenčiansky hrad je veľkým lákadlom pre návštevníkov nášho krajského mesta, neobišla ho ani pani Antje Weygandt (uprostred snímky). Sprevádzali ju pracovníčky knižnice a TSK.