V rámci hodových osláv, ktoré sa konali od piatku do nedele posledný septembrový víkend v obci Nitrica, bol v programe šport, bohatý kultúrny program, ale aj vítanie prvej knižnej publikácie o obci: Nitrica - dedina plná čuhliarskych vozov. Aj na prednej strane prvej publikácie o obci nájdete názvy Račice a Dvorníky. Prvá písomná zmienka o obci Račice je z roku 1113, ktorá tvorí hornú časť súčasnej obce Nitrica. Na Zoborskej listine sú v roku 1249 už uvedené aj Dvorníky. Zlúčením oboch obcí v roku 1960 vznikla súčasná obec Nitrica. Vlani (2013) si obec pripomínala 900. výročie od svojho založenia. Starosta obce Nitrica Miroslav Beňadik privítal všetkých autorov, spoluautorov ako aj sponzorov knihy v obradnej sieni Kultúrneho domu v Nitrici. Trenčiansky župan Jaroslav Baška, ako aj krajský poslanec Jozef Stopka, sa osobne zúčastnili privítania publikácie a strávili s Nitričanmi neskoré nedeľné popoludnie.
Čuhliarske vozy
Hlavným zdrojom výživy obyvateľstva obce bolo pestovanie ovocia spojené s potrhovým obchodom. Po prvých obchodníkoch z Račíc a Dvorník zostala dodnes prezývka „korenári“ – podľa obchodníkov, ktorí kupčili s korením, hlavne so šafranom. Podľa slov starostu obce a spoluautora publikácie Miroslava Beňadika.“ Čuhliarske vozy boli také, do ktorých nakupovali alebo doma dorobili určité ovocie. Vozy boli prekryté plachtou, aby ich mohli previesť do severnej časti Slovenska na Oravu, kde toto ovocie predávali“.
Dva roky trvalo dať dohromady všetky nazbierané dokumenty a fotografie a zostaviť z nich knihu. Iveta Géczyová, riaditeľka HNM Prievidza a zostavovateľka publikácie sama potvrdila, že zrod knihy je ťažký. Podľa jej slov nie je jednoduché zosumarizovať desiatky textov, prejsť niekoľko stoviek dokumentov, pozrieť predmety, ktoré sa zachovali a samozrejme zozbierať potrebné informácie od pamätníkov. „Vždy je to taká určitá forma výzvy a autorský kolektív sa musí s tou úlohou popasovať, aby kniha uzrela svetlo sveta“.
Nielen slovo, ale i obraz robí knihu knihou. Monografia má preto desiatky dobových i nových fotografií. Fotograf Lukáš Greschner za dva roky, ktoré strávil v Nitrici pochodil vlastne všetko, poobjavoval výnimočné dolomitické nitrické skaly, krásnu prírodu, kvety, ktoré nikde inde na hornej Nitre nerastú, iba v Nitrici.
Kniha bola privítaná do života príznačne pre obec. Štipkou vzácneho šafranu.
Vydať knihu nie je jednoduché ani po finančnej stránke. Okrem obce a sponzorov, prispela aj Trenčianska župa. Župan Jaroslav Baška sa zhostil aj úlohy krstného otca knihy. „ Nielen zo zákona nám vyplýva, že župa má podporovať takéto aktivity, ktoré hovoria o tradíciách, o histórii a teda aj o obciach. Sme veľmi radi, že sme mohli aspoň takýmto spôsobom prispieť k dobrej veci. Hovorí sa, že bez toho, že by človek poznal svoju minulosť, nemôže myslieť na svoju budúcnosť. V obci Nitrica sa o toto naozaj nebojím, pretože oni tú svoju históriu zozbierali.“ Trenčianska župa prispela na tlač tejto prvej publikácie o obci sumou 800 €.
Monografia sa napokon stala i námetom pre zriadenie osem kilometrov dlhého náučného chodníka v Nitrici. Ak po ňom pôjdete v správnom ročnom období a budete mať šťastie, nájdete i vzácny a chránený poniklec. Čítanie starých dokumentov, prezeranie fotografií, ale i prehrabávanie starých povál. To všetko prinieslo svoje ovocie v podobe publikácie, nad ktorou sa deti miestnej školy pozastavili vetou: Kto bude takú veľkú knihu čítať? Nuž všetci tí, ktorí majú k Nitrici blízko.
O knihe: Nitrica dedina plná čuhliarskych vozov [autori textov: Miroslav Beňadik ... [et al.] ; zostavovatelia: Iveta Géczyová , Lukáš Grešner; fotografie: Lukáš Grešner, Peter Jurík (fauna), Ján Máček (fauna) ; preklady Zuzana Gašparovičová], 299 strán, formát A4. Náklad 2000 ks.
Poďakovanie patrí všetkým autorom textov, zostavovateľom, recenzentom, ako aj samotným Nitričanom, ktorí boli pri zrode tejto publikácie. Pre všetkých tých, ktorí sa aktívne podieľali na vzniku publikácie, obec pripravila 50 výtlačkov v darčekovom prebale.