Stredná priemyselná škola z Nového Mesta nad Váhom v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja sa po úspešnej realizácii projektu s názvom „How we teach and lear English – HWTALE“ zapojila aj do ďalšieho zaujímavého projektu. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie študentov o pracovných možnostiach v Európe, ale tiež zlepšiť ich jazykové a komunikačné zručnosti.
Študenti a pedagógovia novomestskej priemyslovky sa v uplynulých dvoch rokoch zúčastňovali aktivít v rámci projektu Erasmus+ s názvom „How we teach and learn English – HWTALE“ v zahraničných partnerských školách v Poľsku, Rumunsku, Španielsku či Portugalsku. „Vďaka projektu sa študentom podarilo zlepšiť svoje jazykové schopnosti z anglického jazyka, nadviazať nové priateľstvá i získať neoceniteľné skúsenosti a zručnosti, ktoré môžu využiť vo svojom budúcom živote i odbornom raste. Spoznali tiež nové krajiny, pamiatky či kultúrnu rôznorodosť,“ vysvetlil Ondrej Halás zo Strednej priemyselnej školy Nové Mesto nad Váhom. Cenné pedagogické skúsenosti nadobudli aj učitelia, pričom sa zoznámili s modernými digitálnymi technológiami, vzdelávacím systémom partnerských krajín, spôsobom výučby či praktickým využitím vyučovacej metódy CLIL (Content and Language Integrated Learning).
Motivovať študentov k zlepšeniu študijných výsledkov a jazykových zručností má aj ďalší projekt s názvom „Culture and work in Europe – CWE“, do ktorého sú zapojené partnerské školy zo štyroch štátov – Talianska, Nemecka, Chorvátska a Slovenska. Hlavným cieľom projektu je popri zdokonalení jazykových schopností študentov najmä zvýšiť ich povedomie o pracovných možnostiach v Európe. Súčasťou projektu je aj účasť študentov na workshopoch, kde sa zoznámia s rôznymi profesiami, ale tiež spoznajú rôzne krajiny, kultúry, pamiatky, zvyky i tradície. „Zatiaľ čo sa jedny dvere pomaly zatvárajú, ďalšie sú otvorené dokorán. Treba len dúfať, že aj vďaka rozbiehajúcemu sa projektu študenti získajú väčšiu sebadôveru pri používaní angličtiny, ktorá neodmysliteľne patrí k základným požiadavkám zamestnania sa u slovenských a európskych zamestnávateľov,“ doplnil Ondrej Halás zo Strednej priemyselnej školy Nové Mesto nad Váhom.
Dvojročný projekt CWE vrátane priebehu zahraničných mobilít bol predstavený počas prvého medzinárodného pracovného stretnutia v talianskom meste Statte v prvý októbrový týždeň 2018. Strednú priemyselnú školu z Nového mesta na Váhom na ňom zastupovali traja zamestnanci, ktorí formou prezentácie predstavili Slovensko, Trenčiansky samosprávny kraj, svoju školu i duálny systém vzdelávania. Talianska partnerská škola privítala účastníkov stretnutia pracovným workshopom, na ktorom odprezentovala tradičné remeslo ich kraja – hrnčiarstvo a výrobu keramických výrobkov. „Na ďalšie stretnutie, ktoré sa bude konať v nemeckom Mönchengladbachu v decembri tohto roka, majú naši študenti priniesť návrh loga projektu Erasmus+ a predstaviť tradície a zvyky svojej krajiny. V marci 2019 bude projekt pokračovať v slnečnom Chorvátsku a v ďalšom školskom roku na Slovensku a v Taliansku,“ prezradil Ondrej Halás a dodal, že projekt projekt prispeje k odbornému napredovaniu študentov i pedagógov.
Informácie a fotografie poskytol Ondrej Halás zo Strednej priemyselnej školy Nové Mesto nad Váhom