Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 7. januára 2014 pri príležitosti 21. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky štátne vyznamenania, ktorými ocenil prácu 16 osobností z oblasti kultúry, vedy, hospodárstva a športu. Dve z vysokých ocenení boli udelené aj dvom rodákom z Trenčianskeho kraja.
Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne celoživotné úsilie pri obrane demokracie, ľudských práv a náboženských slobôd si z rúk prezidenta prevzal spisovateľ a publicista Rudolf Dobiáš. Spisovateľ - prozaik, básnik, autor literatúry pre deti a mládež Rudolf Dobiáš sa narodil v Dobrej pri Trenčíne, kde žije aj v súčasnosti. V slovenskej literatúre má výnimočné postavenie tak svojimi životnými osudmi, ako aj témami svojich kníh. Študoval na Gymnáziu v Trenčíne. Ako osemnásťročného ho nespravodlivo obvinili z protištátnej činnosti. Odsúdili ho a väznili v Jáchymove, po ôsmich rokoch ho na základe amnestie prepustili na slobodu. Po základnej vojenskej službe pracoval ako baník v Novákoch, neskôr ako robotník a technik v Slovliku Trenčín, medzitým absolvoval nadstavbové štúdium na Strednej priemyselnej škole chemickej v Bratislave. V rokoch 1975 - 1987 bol spisovateľom v slobodnom povolaní a venoval sa najmä rozhlasovej tvorbe a tvorbe pre deti, následne vychovávateľom v Domove mládeže a redaktorom Slovenského denníka.
Deväťdesiate roky znamenajú jeho návrat do spoločenského a kultúrneho života. Aktívne pôsobí v Konfederácii politických väzňov. V roku 1996 udelil Spolok slovenských spisovateľov Rudolfovi Dobiášovi Cenu SSS za knihu Temná zeleň a v roku 2004 Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru Cenu Fra Angelica za prínos kresťanských hodnôt do umenia. Okrem toho prevzal prémiu Literárneho fondu za pôvodnú literárnu tvorbu v roku 2009 za básnickú zbierku Litánie k slobode.
Ako spisovateľ je Rudolf Dobiáš veľmi obľúbený a absolvoval množstvo stretnutí a besied s dospelými i deťmi v celom kraji. Napomáha v činnosti nielen Literárnemu klubu v Trenčíne, osobitý vzťah majú k nemu členovia Literárneho klubu Poet v Prievidzi. Často sa zúčastňuje aktivít oboch klubov. Vystupuje v roli hostiteľa na stretnutiach spisovateľov so vzťahom k Trenčianskemu kraju. A aké boli jeho dojmy po prebratí ocenenia?
„Bol som trochu prekvapený, trochu neistý v nezvyčajnom prostredí a v neopakovateľnej atmosfére, v spoločnosti ľudí, ktorí patria medzi známych a uznávaných odborníkov vo svojich profesiách. Mal som pocit, že som sa medzi nich dostal omylom, ale napokon som sa upokojil a s pokorou som prijal vyznamenanie, prvé a pravdepodobne i posledné tohto charakteru v mojom živote. A keďže to bol práve Pribinov kríž, pochopil som, prečo ma rozhodovacia komisia navrhla na vyznamenanie a pán prezident s tým súhlasil“.
Rad Bieleho dvojkríža II. triedy udelil prezident plukovníkovi vo výslužbe Imrichovi Gablechovi, letcovi a vojenskému veteránovi. Ocenil jeho aktívnu účasť v oslobodzovacom boji proti fašizmu s celoživotné úsilie pri obrane demokracie. Návrh na vyznamenanie pripravovali starosta jeho rodnej obce Hrachovište Ivan Kolník spolu s Konfederáciou politických väzňov Slovenska.
Plukovník vo výslužbe Imrich Gablech (98) odišiel zo Slovenska bojovať proti nacistom. V Poľsku ho však v roku 1939 zajala sovietska armáda a roky prežil v gulagoch. Neskôr bojoval v radoch britského kráľovského letectva. Po skončení vojny bol veliteľom letiska v Havlíčkovom Brode. Podobne ako iní vojaci zo západného frontu bol zbavený velenia a prepustený do zálohy. Plne ho rehabilitovali až v súčasnosti. V roku 2009 prevzal najvyššie české vyznamenanie Rad bieleho leva.
Plukovník vo výslužbe Imrich Gablech žije v Havlíčkovom Brode a príležitostne navštevuje rodnú obec.
Obom oceneným srdečne blahoželáme!
Zdroj fotiek: TASR