Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v piatok 17. februára v Európskom informačnom centre slávnostne vyhlásila výsledky súťaže Euroscola 2012 určenej pre študentov stredných škôl.
Jedno z ocenení získala aj SOŠ v Pruskom, v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Ďalšími víťazmi súťaže Euroscola 2012 sa stali: Bilingválne gymnázium M. Hodžu v Sučanoch, Spojená škola Žilina Bytčica, Gymnázium Giraltovce, Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach, Stredná priemyselná škola v Snine, Cirkevné gymnázium Sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou a Obchodná akadémia v Šuranoch.
SOŠ Pruské zastupovali na slávnosti študenti Rastislav Chovanec z II.A triedy, Terézia Škanderová z II.M triedy, riaditeľka školy Janka Fedorová a za koordinátorov projektu Ing. Terézia Šeligová.
Informačná kancelária EP ocenila projekt SOŠ Pruské za usporiadanie zaujímavého podujatia európskeho rozmeru s prvkom diskusie s europoslankyňou Katarínou Neveďalovou a poslankyňou NR SR Magdou Košútovou. O výsledkoch besedy sa rozhodli informovať aj partnerskú školu v Českej republike SOU Valašské Klobouky. Okrem besedy pre českých študentov pripravili aj vedomostný test o Európskej únii. Tým, že aktivitám dali cezhraničný charakter, podarilo sa im čiastočne odstrániť bariéry medzi mladými ľuďmi, čo je aj cieľom Európskej únie- snaha o európsku integráciu a identitu. Za tento špecifický prvok sa škola umiestnila medzi víťazmi súťaže.
Študenti a pedagógovia víťazných škôl (24 študentov a 2 pedagógovia z každej víťaznej školy) pocestujú za odmenu do sídla Európskeho parlamentu do Štrasburgu. Spolu so svojimi rovesníkmi z 27 členských krajín EÚ budú v Parlamente rokovať ako skutoční europoslanci. Riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel ocenil vysokú kvalitu prihlásených projektov. Do súťaže Euroscola 2012 sa zapojilo 28 škôl zo Slovenska. Všetky školy, ktoré sa zapojili do súťaže, museli usporiadať jedno alebo viac podujatí (besied, workoshopov, výstav) európskeho rozmeru s prvkom diskusie s poslancami EP alebo zástupcami regionálnych orgánov.
Medzi témami tohtoročných projektov najviac rezonovali aktuálne témy ako dlhová kríza, Lisabonská zmluva, ochrana ľudských práv a Sacharovova cena, Európsky rok dobrovoľníctva či Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami. Na mnohých podujatiach, ktoré školy zorganizovali, sa aktívne zúčastnili aj poslanci Európskeho parlamentu. Aktivity presahovali vo väčšine prípadov rámec jednej triedy: študenti pripravili prezentácie pre svojich spolužiakov z nižších ročníkov, a to aj z iných škôl vrátane materských, základných a partnerských škôl zo zahraničia. Nielen informovali, ale aktívne zapojili aj širokú verejnosť.
Program Euroscola vytvoril Európsky parlament s cieľom oboznámiť mladých ľudí s fungovaním tejto nadnárodnej inštitúcie a umožniť im vymeniť si názory na zaujímavé témy a podnietiť ich k učeniu sa jazykov. Pracovné dni Euroscola sa konajú od roku 1989 a každoročne sa na nich zúčastňuje okolo 10 000 mladých ľudí z celej EÚ.Prostredníctvom programu Euroscola navštívilo sídlo EP v Štrasburgu od roku 2006 takmer vyše 1700 študentov a vyše 120 pedagógov stredných škôl zo Slovenska.