Strednej priemyselnej škole Bzinská v Novom Meste nad Váhom sa naskytuje možnosť otvoriť v novom školskom roku 2015/2016 triedu, v ktorej sa budú vyučovať experimantálne 4 odbory podľa vzoru nemeckých učebných osnov. Zámer zaviesť nemecký systém duálneho vzdelávania v SPŠ Bzinská prišli prezentovať zástupcovia Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) zriaďovateľovi priamo na Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).
Podľa slov Guida Glania, výkonného člena Predstavenstva SNOPK ide o nový projekt, ktorý zatiaľ nebol implementovaný na žiadnej slovenskej strednej škole. Študenti, ktorí prejavia záujem o takýto druh štúdia, absolvujú 60 % výučby priamo v podnikoch, zvyšných 40 % pripadne na teoretickú výučbu na škole. Štvorročné štúdium by malo byť ukončené maturitnou skúškou a výučným listom resp. certifikátom, ktorý udelí samotná firma.
Cieľom projektu je vychovávať odborníkov pre potreby firiem a investorov. Podniky by tak mali možnosť poskytnúť študentom potrebnú prax a po ukončení štúdia ich zamestnať ako kvalifikovaných odborníkov. Vychovávanie odborníkov pre potreby trhu práce je dlhodobým zámerom vedenia TSK. Predseda TSK na stretnutí uviedol, že medzi SPŠ Bzinská a 14 významnými zamestnávateľmi v okrese Nové Mesto došlo v septembri tohto roku k podpisu Memoranda o spolupráci. „Jeho hlavným cieľom je vytvorenie podmienok na duálne vzdelávanie vo firmách v našom kraji,“ upresnil Jaroslav Baška.
V súčasnosti už päť firiem, signatárov memoranda, prejavilo písomný záujem o spoluprácu so SNOPK na experimentálnom projekte v SPŠ v Novom Meste n/ Váhom. Ako uviedol Jaroslav Baška:„TSK pripraví memorandum o spolupráci medzi TSK, SPŠ a Slovensko – nemeckou obchodnou a priemyselnou komorou.“ Následne TSK požiada Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o experimentálne overovanie štyroch odborov – mechatronik, priemyselný mechanik, elektrotechnik, NC frézar - na základe spolupráce so Štátnym inštitútom pre odborné vzdelávanie (ŠIOV) a SNOPK.
Pilotný projekt víta aj primátor Nového Mesta nad Váhom a podpredseda TSK Jozef Trstenský, ktorý sa stretnutia zúčastnil. „V rámci mojich kompetencií urobím všetko preto, aby tento projekt vyšiel a aby sa rozšíril aj do ostatných škôl,“ povedal Jozef Trstenský.
Stretnutia s nemeckými partnermi sa okrem predsedu TSK a podpredsedu TSK zúčastnili aj Kvetoslava Hejbalová, viceprimátorka Nového Mesta n/ Váhom zodpovedná za oblasť školstva a zároveň poslankyňa krajského zastupiteľstva a Daniela Hilčíková, poverená riadením Odboru školstva a kultúry Úradu TSK.