Pochod vďaky SNP je v súčasnosti najvýznamnejšie zimné turistické a spoločenské podujatie hornej Nitry. Dokazuje, že hodnoty a historické udalosti sa dajú pripomínať mládeži či starším súčasníkom mnohostranným a príťažlivým spôsobom. Tradične sa na organizácii podujatia podieľa aj Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Vlani sľúbil predseda TSK Jaroslav Baška, že si prejde časť turistickej trate. Tak aj urobil a spolu s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim, poslancom NR SR Vladimírom Jánošom, starostom obce Cigeľ a poslancom TSK Štefanom Mjartanom a ďalšími vzácnymi hosťami si prešiel pár kilometrov a pridal sa k 1807 turistom, ktorí prešli trať Pochodu vďaky SNP v sobotu 17.1.2015.
Pochod vďaky začal položením vencov k „Pamätníku padlých“ pred obecným úradom v Cigli
V trochu zimomravé sobotné ráno si prišli uctiť pamiatku padlých okrem predsedu TSK Jaroslava Bašku aj ďalší poslanci TSK Jozef Stopka, Mohamed Hemza, Ján Cipov a František Tám. S predsedom NR SR Petrom Pellegrinim spoločne položili veniec zástupcovia dvoch spoluorganizátorov Štefan Mjartan, starosta Cigľa a primátor Handlovej Rudolf Podoba.
Ku pamätníku postupne pribúdali vence od prvého tajomníka Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Petra Borisova, poslancov NR SR, starostov a primátorov okolitých miest a obcí na čele s predsedom Združenie miest a obcí hornej Nitry Petrom Juríčkom, zástupcov štátnej správy, zástupcov viacerých politických strán a ďalší hostí. Nechýbali členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) na čele s predsedom Ústrednej rady SZPB Pavlom Sečkárom. Medzi nimi bola aj Žofia Martišová z Handlovej, ktorá nedávno oslávila 100 rokov.
K myšlienke organizácie pochodu sa pridáva aj predseda TSK Jaroslav Baška: „Myslím, že nápad, ktorý vznikol pred 40 rokom potvrdzuje, že keď spojíme turistický pochod so spomienkou na tých, ktorí bojovali za mier, je to dobrý nápad. Každý rok sa tu zúčastní pochodu viac ako 1500 návštevníkov, medzi ktorými sú aj mladí ľudia s rodinami a tento ročník je umocnený tým, že si pripomíname 70. výročie od konca 2. svetovej vojny. Som vďačný tým, ktorí udržujú túto tradíciu“.
Dnes si s ťažkosťami vieme predstaviť, že súčasní deväťdesiatnici vo svojich mladých rokoch neváhali pod hrozbou straty vlastného života ochraňovať svoju vlasť. O to viac sú potrebné ich svedectvá. Na otázku, či by dnes mladí išli bez zaváhania obetovať to najcennejšie, svoj život, odpovedal predseda NR SR Peter Pellegrini želaním, aby sme to nikdy nepotrebovali a nezažili. Doplnil, že takéto udalosti si musíme pripomínať a vychovávať mladú generáciu k vlastenectvu.
Pri príležitosti okrúhleho 40. ročníka pochodu ako aj 70. výročia oslobodenia obce Cigeľ boli udelené ocenenia organizátorov, príznačne pred pamätníkom. Oceneným zatlieskali účastníci Pochodu vďaky SNP, medzi ktorými nechýbali žiaci škôl a obyvatelia Cigľa. Z rúk organizátorov si prebrali ocenenia: Za zásluhu v národnom boji proti fašizmu, za oslobodenie a rozvíjanie odkazu SNP Žofia Martišová, Jaroslav Čertík, Ján Ďurdina, Matúš Chovan a za svojho otca Šimona Svitka prevzal ocenenie jeho syn Ján Svitok.
Za zásluhu v národnom boji za oslobodenie a proti fašizmu, za rozvíjanie odkazu SNP a dlhoročnú aktívnu zväzovú činnosť a spoluprácu bolo udelené ocenenie: Vincentovi Chrebetovi, Milanovi Lomnickému, Emílii Chrebetovej, Dušanovi Weissovi, Jane Polakovičovej, Milanovi Mažičovi, Viere Kalvastrovej, Jozefovi Ličkovi, Pavlovi Michalovičovi a Štefanovi Svitkovi.
Aj Trenčiansky samosprávny kraj sa pripája ku gratulácii pre ocenených.
V Cigli nájdete aj zaujímavé svedectvo – izbu revolučných tradícií
Nielen účastníci pochodu mohli navštíviť „Pamätnú izbu revolučných tradícií“, kde sú uchované pamiatky na tragické udalosti z roku 1945, ktorá je zároveň aj obecným múzeom. V malom žltom domčeku si môžete z úst pána Vincenta Chrebeta, ako hovorí učiteľa na dôchodku a správcu múzea, vypočuť autentické príbehy. Vie ich prerozprávať veľmi zaujímavo. Napríklad o tom, ako sa chceli dostať medzi partizánov nepriatelia a nepodarilo sa. Vďaka dôvtipu Cigeľčanov. Odhalila ich vôňa mydla. Partizáni totiž voňali ohňom. Príbehy dopĺňajú artefakty popisujúce históriu obce a vojnového obdobia.
Počasie bez snehu nedoprialo ani v tomto roku lyžiarom bežkársky zážitok. Na výber však boli turistické trate Cigeľ –Biely kameň- Cigeľ (10 km), Cigeľ –Krížkovce-Tri studničky –Handlová (15 km), aj menej náročné trate Handlová –Tri studničky –Handlová a Cigeľ –Jančekova skala –Cigeľ, obe po 6 km.
Pochod sa každoročne koná pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica a organizátormi tohto ročníka boli Turistický oddiel TJ Partizán Cigeľ, TJ Plameň Handlová, v spolupráci s obcou Cigeľ, mestom Handlová, Zväzom protifašistických bojovníkov, Trenčianskym samosprávnym krajom a Klubom slovenských turistov.
„Čerez hory“, ako by povedali Cigeľčania, môžete ísť aj na budúci rok 16. januára 2016.