Dňa 3. októbra 2013 sa v Kongresovej sále TSK konal seminár pri príležitosti 145. výročia narodenia slávneho architekta Dušana Samuela Jurkoviča – zakladateľa modernej slovenskej architektúry. Záštitu nad seminárom prevzal predseda TSK MUDr. Pavol Sedláček, MPH a Spolok architektov Slovenska.
Jurkovič sa narodil 23.8.1868 v obci Turá Lúka, ktorá je dnes súčasťou mesta Myjava. Vďaka mimoriadnemu talentu, kvalitnému štúdiu, hlbokej láske k prírode, k tomu, čo vytvorili naši predkovia z kameňa dreva, hliny a vďaka úcte k princípom humanity, vypracoval na významného architekta a komplexného, univerzálneho človeka. Vynikal technickým koncepčným myslením, citlivo a správne vyhodnocoval spoločenské a politické dianie, bol schopným podnikateľom. Na Slovensku a v Čechách zanechal diela, ktoré sú doteraz obdivuhodné, funkčné, estetické a inšpirujúce.
Seminár otvoril predseda TSK MUDr. Pavol Sedláček a účastníkom sa prihovorili aj prezident Spolku architektov Slovenska prof. Ján Bahna a zástupca hejtmana Juhomoravského kraja Bc. Roman Celý, Dis.
V pracovnej časti vystúpili špičkoví odborníci, ktorí sa zaoberajú tvorbou Dušana Jurkoviča, a to doc. PhDr. Dana Bořutová, CSc., ktorá pôsobí na Katedre dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského a na Ústave dejín umenia SAV, Mgr. Ladislava Horňáková, kurátorka zbierky architektúry Krajskej galérie výtvarného umenia v Zlíne, PhDr. Blanka Petráková, kurátorka zbierky kúpeľníctva a Centra pre spravcovanie odkazu Dušana Jurkoviča v Múzeu juhovýchodnej Moravy v Zlíne, pobočka Luhačovice, Ing. arch. Ivan Jamnický za Spolok architektov Slovenska, Ing. Milan Gesierich, technický námestník riaditeľa Valašského múzea v prírode v Rožnově pod Radhoštěm a Mgr. Tatiana Horešová – Lazarová, manažérka projektu „Osobnosti našej histórie“ v miestnej akčnej skupine Kopaničiarsky región. V rámci diskusie vystúpil historik Matúš Valihora s príspevkom o súčasnom stave diel, ktoré vytvoril Dušan Jurkovič v Brezovej pod Bradlom.
Účastníkmi seminára boli zástupcovia Spolku architektov Slovenska, inžinieri architekti z Úradu TSK, Trenčína a Trenčianskeho kraja, zástupcovia miestnej samosprávy, riaditelia a pracovníci kultúrnych zariadení a vybraných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, zástupcovia spoločenských organizácií ako Slovenská numizmatická spoločnosť, Spoločnosť M.R. Štefánika, Matica slovenská, historici, študenti ...
Z partnerského Zlínskeho kraja zavítala na seminár delegácia pod vedením Ing. Jindřicha Ondruša, riaditeľa Valašského múzea v prírode v Rožnově pod Radhoštěm a z Juhomoravského kraja delegácia pod vedením Bc. Romana Celého, DiS.
Príspevky na vysokej odbornej úrovni obohatili účastníkov po vedomostnej stránke. Osobitný spoločensko-ľudský rozmer pridala semináru účasť troch vnučiek slávneho architekta. Zúčastnili sa ho pani Eva a Tatiana Jurkovičové, dcéry najstaršieho syna Dušana Jurkoviča Juraja a pani Katarína Salayová – Jurkovičová, dcéra najmladšieho syna Pavla.
V priestore pred Kongresovou bola sprístupnená výstava, ktorá približuje základné údaje zo života Dušana Jurkoviča a diela charakteristické pre jeho tvorbu. Po prezentácii v sídle TSK bude výstava zapožičaná ďalším záujemcom.