Dňa 27.11.2014 sa na Priemyslovke Nové Mesto nad Váhom uskutočnil Deň otvorených dverí pre žiakov základných škôl, pre ich učiteľov a rodičov. Možnosť nahliadnuť do priestorov školy, odborných učební a dielní využilo približne 300 návštevníkov.
Vo vestibule školy sa prezentovali firmy zapojené do pilotného projektu duálneho vzdelávania: Askoll Slovakia s. r. o., Potvorice, Heidelberg Portpress Slovensko spol. s. r. o., Nové Mesto nad Váhom, Hella Slovakia Front – Lighting s. r. o., Kočovce,
Manz Slovakia s. r. o., Nové Mesto nad Váhom, Vacuumschmelze s. r. o., Horná Streda
a samozrejme zástupcovia Slovensko – nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK), ktorí návštevníkom vysvetľovali a prezentovali možnosti duálneho vzdelávania v rámci pilotného projektu v dvoch študijných odboroch: mechatronik (s elektrotechnickou spôsobilosťou) a priemyselný mechanik (pre CNC stroje, výrobné linky....), v ktorých od školského roku 2015/2016 budú môcť záujemcovia študovať podľa nemeckých učebných osnov. Okrem spomínaných firiem prišli podporiť školu a ponúkať možnosti uplatnenia žiakov školy aj ďalšie spoločnosti: EMERSON a. s. Nové Mesto nad Váhom, LEONI Slovakia spol. s. r. o., odštepný závod Stará Turá a Západoslovenská energetika.
V priebehu školskej akcie sa uskutočnilo pracovné stretnutie školy s pozvanými zástupcami firiem, SNOPK, zriaďovateľa, poslancov TSK a riaditeľov ZŠ s programom zameraným na:
Koncepciu odborného vzdelávania v regióne, informácie o podpise Memoranda, informácie o spolupráci SPŠ, firiem a ZŠ, podporu stavovských organizácií odborného vzdelávania, uplatnenie absolventov SPŠ na trhu práce.
Pracovné stretnutie otvoril a prítomných privítal riaditeľ SPŠ Mgr. Peter Rebro. Medzi nimi aj významných hostí: Ing. Jozefa Trstenského, podpredsedu TSK a primátora Nového Mesta nad Váhom, PhDr. Kvetoslavu Hejbalovú, poslankyňu TSK zodpovednú za školstvo a viceprimátorku Nového Mesta nad Váhom, tiež Ing. Danielu Hilčíkovú, vedúcu odboru školstva a kultúry na TSK.
Ján Kokorák (SNOPK) priblížil hlavne riaditeľom ZŠ systém duálneho vzdelávania podľa nemeckého vzoru, ktorý beží v Nemecku už 60 rokov. Žiak bude na začiatku oboznámený s priebehom praxe, počas celého trvania praxe bude mať prideleného inštruktora (supervízora), zdarma bude mať stravu, oblečenie, cestovné, bude mu vyplácané finančné ohodnotenie a motivačné štipendium. Po skončení praxe a úspešnom absolvovaní záverečnej skúšky pred skúšobnou komisiou zloženou z učiteľov, inštruktorov a zástupcov SNOPK dostane medzinárodný certifikát. Toto vzdelávanie otvára mladým ľuďom nové cesty.
Zdôraznil, že prvé kroky sú najťažšie a ostatné školy na Slovensku nás budú nasledovať. Firmy s takýmto systémom nemajú skúsenosti, preto bude najskôr prebiehať pilotný projekt, skúšobný.
V rámci programu odzneli doterajšie skúsenosti, konštruktívne myšlienky, fakty a pripomienky všetkých prítomných:
Princíp duálneho vzdelávania má taký istý význam ako bývalé „učňovky“ pri fabrikách. Mesto bude presadzovať systém otvorených dielní, aby už žiaci ZŠ od 7. ročníka chodili do dielní na stredných školách. Je treba zmeniť myslenie rodičov na voľbu povolania pre svoje dieťa. Nie je „hanba“ študovať učebné odbory doplnené maturitou. Naopak. Robotnícke profesie sú žiadané a majú do budúcna veľkú perspektívu. Ale potrvá aj 10 rokov, kým prídu rukolapné výsledky z tohto projektu. Len treba prekonať začiatok.
Školy musia vychovávať odborníkov nie pre úrad práce, ale pre trh práce. TSK bude propagovať na verejnosti tento druh vzdelávania.
Prejav pozitívneho myslenia sa prejavil i vo forme návratu historického názvu SPŠ. Prijatie na štúdium systémom duálneho vzdelávania bude mať určitú postupnosť. Žiak si najskôr vyberie firmu, v ktorej chce pracovať, podpíše s ňou zmluvu a až s ňou môže byť pripustený na prijímacie skúšky na SPŠ. Stretnutie bolo konštruktívne, prinieslo veľa plodných nápadov. Všetci prítomní sa dohodli na vzájomnej spolupráci týkajúcej sa propagácie a preferovania štúdia systémom duálneho vzdelávania žiakom, rodičom a verejnosti.