V dňoch 12. - 15. mája 2009 navštívila Brusel 6-členná delegácia poslancov zastupiteľstva TSK: A. Chalupková, V. Buzalka, P. Čiernik, J. Ferianec, E. Mendel
a A. Stanko. Hlavným zámerom pracovnej cesty bolo priblíženie činnosti zastúpenia TSK v Bruseli, ako aj inštitúcií Európskej únie regionálnym poslancom.
Počas prvého pracovného dňa navštívila skupina poslancov sídlo zastúpenia TSK v Dome slovenských regiónov v Bruseli. Členovia delegácie TSK diskutovali s B. Balkovou, zástupkyňou TSK v Bruseli, o možnostiach, ktoré regionálne zastúpenie ponúka. Ide nielen o včasné informácie o novinkách vo vybraných politikách EÚ, o finančných grantoch EÚ, ale aj o sprostredkovanie partnerov na európske projekty. Potom skupina regionálnych poslancov navštívila Výbor regiónov, poradný orgán európskych inštitúcií, ktorý zastupuje hlas miestnej a regionálnej samosprávy. Poslanci na pracovnom rokovaní s B. Essenderom, pracovníkom kabinetu predsedu Výboru regiónov, diskutovali o tom, ako zlepšiť informovanosť občanov o dianí v EÚ a ako prispieť k zvýšeniu účasti predstaviteľov miestnej a regionálnej samosprávy na ovplyvňovaní a tvorbe európskych politík. Prvý pracovný deň v Bruseli 6-členná delegácia z TSK ukončila účasťou na oslavách 5. výročia vstupu SR do EÚ a 5. mesiaca od zavedenia eura. Oslavy sa konali v európskej časti mesta, kde v priebehu popoludnia slovenské regióny vrátane TSK prezentovali vo výstavnom stánku cestovný ruch a kultúru prostredníctvom propagačných materiálov. Stánok TSK bol obohatený o regionálne špeciality - medovníky, ktoré napiekli v Starej Turej a Kocuranoch. TSK reprezentovali na tomto slávnostnom podujatí v Kráľovskom múzeu umenia a histórie aj tri kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK s výstavou „Križovatky Európy". Na tomto podujatí sa okrem 6-člennej skupiny poslancov sa v hlavnom meste EÚ stretli aj ďalšie poslankyne regionálneho zastupiteľstva pod vedením poslankyne NR SR M. Košútovej: A. Halinárová, M. Zimanová a I. Randziaková.
Na druhý deň, 13. mája sa skupina poslancov TSK stretla s T. Niskáčovou, pracovníčkou Výkonnej agentúry pre vzdelávanie, audiovizuálnu oblasť a kultúru (EACEA), ktorá je riadiacim orgánom pre program Európa pre občanov. Keďže väčšina členov trenčianskej delegácia zastupuje aj miestnu samosprávu, pre ktorú je tento program určený, cieľom pracovného stretnutia bolo priblížiť možnosti využívania finančných zdrojov EÚ na financovanie družobných partnerstiev miest a obcí. Družobné partnerstvá alebo town-twining je jedno z opatrení programu Európa pre občanov, ktoré môžu mestá a obce využiť. Výhodou je, že projekty môžu byť predkladané v slovenskom jazyku a sú priamo predkladané Európskej komisii do Bruselu.
V priebehu popoludnia navštívili regionálni poslanci Európsky parlament, oboznámili sa s činnosťou tejto významnej európskej inštitúcie, kde má SR v súčasnosti 14 zástupcov. O konkrétnych skúsenostiach z práce poslanca EP diskutovala trenčianska delegácia s M. Kotercom. Počas pracovnej cesty v Bruseli sa regionálni poslanci stretli aj s ďalšími poslancami EP: P. Bacom a S. Kozlíkom.
Tretí pracovný deň v Bruseli sa začal pre trenčianskych poslancov návštevou zastúpenia Južného Tyrolska. S vedúcou zastúpenia V. Caminades mali poslanci možnosť diskutovať a porovnávať náš kraj, regionálne kompetencie a systém fungovania zastúpenia v Bruseli s príkladom Južného Tyrolska.
Popoludní 14. mája prijal trenčiansku delegáciu J. Figeľ, komisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež. V diskusii dominovala otázka školstva a finančných možností pre žiakov i učiteľov prostredníctvom programov mobility v rámci EÚ.