Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Predseda TSK na plenárnom zasadnutí Výboru regiónov v Bruseli

V dňoch 3. a 4. mája 2012 sa uskutočnilo 95. plenárne zasadnutie Výboru regiónov (VR) v Bruseli, na ktorom sa zúčastnil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ako stály člen tejto inštitúcie EÚ. Zástupcovia európskych miest a regiónov schválili v rámci programu aj stanoviská k témam, ktoré sú v popredí záujmu trenčianskej regionálnej samosprávy.

Jednou z nosných tém bola budúcnosť štrukturálnych fondov v období 2014-2020. Diskusia vyústila do prijatia osobitných stanovísk VR k všeobecným ustanoveniam o fondoch spoločného strategického rámca, ako aj k návrhu nariadenia o EFRR, ESF, KF. Predseda TSK zdôraznil význam štyroch stanovísk týkajúcich sa štrukturálnych fondov po r. 2013, pričom za dôležité považuje primeraný rozpočet pre kohéznu politiku v rámci rozpočtu EÚ na nasledujúce programovacie obdobie, uplatnenie prístupu orientovaného na výsledky, odstránenie makroekonomickej podmienenosti, ktorá by znamenala penalizovanie samospráv členských štátov nedodržiavajúcich požiadavky na fiškálnu disciplínu. Pokiaľ ide o zjednodušenie procedúr čerpania štrukturálnych fondov, VR navrhuje racionalizovať kontroly a audity, ako aj znížiť administratívnu záťaž pre žiadateľov. V oblasti územnej spolupráce zasa VR navrhuje alokovať fondy nie podľa kritéria “členský štát”, ale podľa územných a tematických kritérií, tj “celoeurópsky”. Počas plenárneho zasadnutia VR viackrát odznelo upozornenie a požiadavka na väčšie zapojenie miestnych a regionálnych samospráv do realizácie stratégie Európa 2020.

V oblasti zdravia prijal VR stanovisko, týkajúce sa aktívneho starnutia, inteligentného zdravia a lepšej kvality života. Predseda TSK vyjadril svoj súhlas s konštatovaním VR, že je potrebná lepšia koordinácia medzi rôznymi úrovňami podieľajúcimi sa na príprave riešení otázok aktívneho a zdravého starnutia a podčiarkuje nutnosť intenzívnejšieho viacúrovňového riadenia v tejto oblasti. VR v tejto súvislosti pripomína alarmujúce štatistiky, že sa do roku 2060 predpokladá zmenšenie podielu mladých ľudí na obyvateľstve v EÚ-27 o 9 % a podielu obyvateľov v produktívnom veku (15-64) o 15 %. Ďalej sa očakáva zvýšenie počtu starších ľudí o ohromných 79 %. Okrem toho sa predpokladá, že verejné výdavky sa budú zvyšovať, aby sa mohli poskytovať kvalitné služby starnúcemu obyvateľstvu, zatiaľ čo sa bude musieť financovať aj zdravotná starostlivosť a dôchodky rastúceho počtu starších ľudí. Väčšina miestnych a regionálnych orgánov však musela prijať drastické rozpočtové obmedzenia, ktoré im už teraz mimoriadne sťažujú poskytovanie dynamických a moderných sociálnych služieb primeranej kvality.

Výbor regiónov prijal aj stanovisko k energetickej účinnosti v mestách a regiónoch. Predseda TSK súhlasí s pripomienkou VR, že členské štáty by mali zaviesť konzultačný proces, ktorý by zapojil regionálnych a miestnych aktérov do vypracúvania návrhu vnútroštátnych plánov energetickej účinnosti (prístup zdola nahor), čo by zabezpečilo, že vnútroštátne plány by boli v súlade s miestnymi a regionálnymi cieľmi a prostriedkami. VR vo svojom stanovisku poukazuje na existenciu podstatných rozdielov medzi vidieckymi a mestskými oblasťami. Energetická účinnosť vo vidieckych oblastiach je v kritickom stave a vyžaduje si okamžitú pozornosť. Vidiecke stavby sú podstatne staršie (vo Francúzsku polovica z nich pochádza z obdobia pred rokom 1950) a ich renovácia je pre ich vlastníkov nákladnejšia. Táto situácia, ktorá sa v rôznom rozsahu dotýka všetkých členských štátov, vedie k vyšším nákladom na palivá vo vidieckych oblastiach, pričom príjem na obyvateľa vo vidieckych oblastiach je o 21 % až 62 % nižší.

V oblasti vzdelávania členovia VR podporili návrh Komisie týkajúci sa programu EÚ „Erasmus pre všetkých“ pre vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež , vrátane navrhovaného vyššieho rozpočtu. Výbor regiónov vo svojom stanovisku víta zjednodušenie, ktoré sa týka medzinárodného rozmeru a tiež výhody zlúčenia rôznych programov do jedného rámca, vyslovuje sa však za jasnejší dôraz na susediace krajiny, čo by bolo v súlade aj so zahraničnou politikou EÚ.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK