Predseda TSK Jaroslav Baška si v prvý rok svojho pôsobenia vo funkcii priebežne prezrel všetkých 86 zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Začal ešte v decembri roku 2013 nemocnicami, nasledovali strediská Správy ciest TSK, stredné školy, sociálne zariadenia a kultúrne zariadenia. Posledné štyri kultúrne zariadenia v krajskom meste Trenčín si prezrel v pondelok 1.12.2014.
Jaroslav Baška ako prvé navštívil Trenčianske osvetové stredisko (www.tnos.sk), ktoré sídli v priestoroch Úradu TSK, poverená riadením zariadenia je Žaneta Matúšová. Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne je osvetovým zariadením so všeobecným zameraním zabezpečujúcim osvetovú činnosť, ktoré aktívne napomáha cieľavedomému rozvoju kultúry a osvety na základe záujmov a potrieb občanov v podmienkach miest a obcí. TNOS svoje poslanie plní v územnej pôsobnosti okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Bánovce nad Bebravou.
Druhou zastávkou predsedu TSK bolo Trenčianske múzeum (www.muzeumtn.sk) so sídlom v priestoroch Župného domu. Ktoré objekty má v správe priblížil Peter Martinisko, poverený riadením Trenčianskeho múzea: „Trenčianske múzeum spravuje Karner sv. Michala, Trenčiansky hrad, Katov dom, Kúriu v Beckove, Draškovičov kaštieľ v Čachticiach, Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom, Depozit zbierkových predmetov v Novom Meste nad Váhom, v Bzinciach pod Javorinou sa nachádza pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej a v Uhrovci pamätný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka.“
Ako dodal, vedenie múzea plánuje kompletne obmeniť expozície, nakoľko sa nachádzajú častokrát v pôvodnom stave, čiže sú 20-30 rokov staré. „Aj keď to bude trvať tri-štyri roky, bude to určite príjemná zmena pre návštevníkov. Novinkou bude aj otvorenie expozície v Župnom dome, ktorá bola dlhší čas uzatvorená. Jej otvorenie plánujeme už na 19. decembra 2014, kedy sa tu uskutočnia Vianoce v múzeu,“ uviedol Martinisko.
Predseda TSK navštívil aj Galériu Miloša Alexandra Bazovského (www.gmab.sk), ktorá ako špecializovaná právnická osoba na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďuje, ochraňuje, vedeckými metódami zhodnocuje a odborne spravuje zbierkové predmety. Tie sprístupňuje verejnosti a využíva vo verejnom záujme. Galéria plní svoju funkciu s pôsobnosťou v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja v oblasti poskytovania odborno – poradenských, metodických a koordinačných služieb pre iné galérie. O zbierkovom fonde, prebiehajúcich a pripravovaných akciách Jaroslava Bašku informoval Ľuboš Hamaj, poverený riadením Galérie Miloša Alexandra Bazovského.
Poslednou zastávkou trenčianskeho župana bola Verejná knižnica Michala Rešetku (www.vkmr.sk). S prácou knihovníkov sa detailnejšie zoznámil v sídle knižnice na Hasičskej ulici a na pracovisku na Jaselskej ulici. Po jednotlivých oddeleniach ho sprevádzala Gabriela Krokvičková, poverená riadením VKMR. Predseda TSK sa popri tradičných knižnično-informačných službách obzvlášť zaujímal o plánované kultúrno-spoločenské podujatia, ako aj prezentáciu zborníka Ľudovít Štúr mojimi očami, ktorý trenčianska knižnica pripravuje vydať pri príležitosti 200. výročia narodenia najvýznamnejšieho slovenského národného buditeľa. Knižnica je regionálnou knižnicou pre obce na území okresov Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava a plní aj funkciu obecnej - mestskej verejnej knižnice pre mesto Trenčín.
Na záver trenčiansky župan zhodnotil všetky štyri navštívené zariadenia: „Zo všetkých dvanástich kultúrnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK v celom kraji je celá tretina v krajskom meste a sú to veľmi veľké zariadenia. Trenčianske osvetové stredisko robí takmer dvesto akcií ročne. Trenčianske múzeum má najviac objektov zo všetkých kultúrnych zariadení na území Trenčianskeho kraja. Personálne zmeny, ktoré sa udiali na postoch riaditeľov týchto štyroch inštitúcií sú podľa mňa dobré. Na Trenčianskom hrade sa to odrazilo v tom, že už v novembri mal viac ako 100 tis. návštevníkov, čo dlhé roky predtým nebolo. Podobné informácie mám aj z Galérie Miloša Alexandra Bazovského, kde tento rok tiež stúpol počet návštevníkov. Momentálne pripravujú celoslovenskú výstavu sôch, kde bude vystavovať približne deväťdesiat sochárov. Všetko sú to inovatívne kroky, ktoré posúvajú naše zariadenia dopredu a zvyšujú príjmy. Tieto peniaze potom môžu použiť na odmeny zamestnancov, resp. na potrebné rekonštrukcie. Prehliadol som si aj Verejnú knižnicu Michala Rešetku, ktorá supluje aj niektoré kompetencie krajského mesta Trenčín, nakoľko má naša knižnica veľa pobočiek v rôznych mestských častiach Trenčína. Bolo by dobré, keby aj mesto mohlo prispieť na obnovu knižného fondu, ktorý je potrebné každý rok obmieňať a dopĺňať.“