Počas ostatných dní si predseda TSK Jaroslav Baška a odborní zamestnanci Úradu TSK prezreli dovedna dvadsaťpäť zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. V utorok 29. apríla 2014 to boli posledné štyri v okresoch Považská Bystrica, Ilava a Trenčín. Tri z nich sú v priestoroch kaštieľa, resp. kláštora.
Prvým zariadením bolo Centrum sociálnych služieb Dolný Lieskov, kde sa poskytuje služba dospelým mužom s ťažkými mentálnymi postihnutiami, demenciami rôzneho typu v kombinácii s telesným postihnutím. V Centre sociálnych služieb v Dolnom Lieskove sa 7. augusta 2013 uskutočnila slávnostná prezentácia úspešného europrojektu, ktorého cieľom bolo zlepšiť podmienky pre poskytovanie sociálnych služieb v tomto zariadení s kapacitou 122 miest.
Postupne sa uskutočnili zmeny vnútornej dispozície na 2. a na 3. nadzemnom podlaží, zrekonštruovali sa rozvody zdravotechniky, vykurovania, elektroinštalácie, podláh, nainštaloval sa stravovací výťah. Výsledkom sú modernejšie a komfortnejšie služby pre klientov v zariadení, ako aj vyššia úroveň poskytovaných služieb prostredníctvom nových zariadení a technológií.
Župan Jaroslav Baška sa v úvode stretnutia prihovoril zamestnancom aj obyvateľom zariadenia a následne si so záujmom prešiel priestory a dielničky pracovnej terapie. Zaujímavou aktivitou v tomto zariadení je hipoterapia.
Kroky predsedu TSK ďalej viedli do CSS Pruské, ktoré je špecializovaným zariadením, situovaným v priestoroch františkánskeho kláštora. Jeho priestormi ho sprevádzal aj starosta obce Pruské a poslanec Zastupiteľstva TSK Viliam Cíbik. Nasledovala návšteva zariadenia DSS Adamovské Kochanovce, kde je služba poskytovaná 96 deťom a mladým ľuďom s tými najzávažnejšími postihnutiami.
Posledným zariadením bolo zariadenie CSS DEMY Trenčín. Služba sa tu poskytuje ambulantnou a týždennou formou pre 50 detí s veľmi ťažkým zdravotným postihnutím. Riaditeľ Tibor Gavenda oboznámil župana s novou aktivitou detí a mladých ľudí, ktorí rozvíjajú svoje schopnosti prostredníctvom tabletov. Ako priblížil Gavenda: „Citlivý display nevyžaduje žiadnu fyzickú silu, iba jednoduchý dotyk povrchu. Jeho ovládanie je jednoduché a intuitívne. Práve tieto skutočnosti nás priviedli k rozhodnutiu zakúpiť ich pre našich klientov. Pred rokom sme sa zúčastnili školenia českého združenia i-Sen, ktoré sa venuje tejto problematike. V súčasnosti máme 7 tabletov, každá výchovná skupina má svoj a jeden majú aj školáci. Aplikácie, s ktorými pracujeme rozvíjajú jemnú motoriku, koordináciu oko – ruka, myslenie, reč, vizuálnu a sluchovú pamäť. Klient pracuje s tabletom individuálne, pod vedením pedagóga. Tablety sú u nás veľmi obľúbené, často slúžia aj ako vhodná motivácia či odmena.“