Prezidentovi Slovenskej republiky Ivanovi Gašparovičovi odovzdali 3. januára 2012 predsedovia vyšších územných celkov Prezidentskom paláci Deklaráciu samosprávnych krajov.
Dokument odovzdali hlave štátu pri príležitosti 10. výročia ich vzniku a začínajúceho 20. roku trvania samostatnej Slovenskej republiky.
Ivan Gašparovič v príhovore ocenil posolstvo Deklarácie ako aj úlohu vyšších územných celkov a ich predsedov ako koordinátorov života medzi mestami, obcami a vládou. Konštatoval tiež finančnú poddimenzovanosť vyšších územných celkov v kontraste s kompetenciami, ktoré im prináležia, pretože sú „ďaleko od perfektnej spolupráce medzi štátom a samosprávou, „ povedal prezident. V príhovore ďalej ocenil harmonickú spoluprácu vyšších územných celkov a ich predsedov. V tejto súvislosti konštatoval, že nastal “rozpad vlády v čase, kedy sme to najmenej potrebovali“ pre vnútorné politické turbulencie a v tomto kontexte vyzval prítomných predsedov vyšších územných celkov, aby oni boli garantmi zodpovednosti, mravnosti a etiky vzhľadom na zodpovednosť, ktorú majú voči občanom. Prácu manažmentu VÚC a hlavne jej výsledky podľa slov Ivana Gašparoviča dokážu „občania veľmi rýchlo zhodnotiť“ a preto vyzval predsedov vyšších územných celkov na štruktúrovanie nových politických síl v zmysle žiaducej politickej kultúry.
Na stretnutí s naším najvyšším ústavným činiteľom bol prítomný Tibor Mikuš -predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja, Vladimír Maňka -predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Pavol Frešo - predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Milan Belica -predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, Peter Chudík - predseda Prešovského samosprávneho kraja, Pavol Sedláček -predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a Juraj Blanár -predseda Žilinského samosprávneho kraja.
Predsedovia vyšších územných celkov odovzdali prezidentovi SR Deklaráciu, ktorej obsah je nasledovný:
My, predsedovia samosprávnych krajov, pri príležitosti 10. výročia vzniku novodobej krajskej samosprávy, nadväzujúc na bohaté stáročné tradície komitátov, stolíc, žúp a krajov, s potešením deklarujeme neustálu snahu o rozvoj všetkých krajov a našej Slovenskej republiky. Hoci sú náš štát a kraje v ňom vekom ešte relatívne mladé, starobylými duchovnými tradíciami, kultúrnym i prírodným dedičstvom sú bohaté, perspektívne s mimoriadnym ľudským potenciálom v rámci celej Európy. K významným kompetenciám, ktoré priniesla decentralizácia verejnej správy, pristupujeme zodpovedne a s plnou vážnosťou uvedomujúc si jedinečnosť obdobia, kedy je Slovenská republika členom rodiny európskych národov, a preto sa aj my hrdo hlásime ku konštruktívnej spolupráci s európskymi regiónmi, ktoré úplne prirodzene čoraz väčšmi naberajú na dôležitosti a vážnosti. Samosprávne kraje sa po prvom desaťročí svojej novovekej existencie stali neoddeliteľnou súčasťou spoločenského diania i každodenného života v jednotlivých regiónoch, mikroregiónoch, okresoch, mestách i obciach. Preto považujeme za dôležité aj pre budúcnosť zachovať minimálne súčasnú mieru decentralizácie. Kraje ukázali svoju životaschopnosť, a efektívnosť vynaloženého úsilia a zdrojov pre blaho svojich obyvateľov. My, predsedovia samosprávnych krajov, si dovoľujeme uvítať každú konkrétnu spoluprácu s ústavnými činiteľmi, ktorá napomôže odstraňovaniu regionálnych rozdielov a väčšej prosperite všetkých ôsmych krajov nášho krásneho Slovenska.