Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi, ktoré v máji 2015 oslávilo 95. výročie svojho založenia, zúročilo atribúty predmetu tvorba a prezentácia projektov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže mu v rámci projektu Oceňovanie stredných škôl udelili Cenu pre najlepšiu školu v oblasti neformálneho vzdelávania.
Vyznamenanie za aktívnu podporu ďalších foriem vzdelávania v rámci rozvoja kompetencií mladého človeka si riaditeľka prievidzského gymnázia Eleonóra Porubcová prevzala z rúk generálneho riaditeľa IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže Rastislava Pavlíka na konferencii KomPrax v Banskej Bystrici. Podujatie sa konalo pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR a zavŕšilo aktivity Národného projektu KomPrax – Kompetencie pre prax (2011 – 2015). Okrem riaditeľky na ňom najväčšie gymnázium v Trenčianskom kraji zastupovali školská koordinátorka projektu KomPrax Jana Mečiarová a predseda Žiackej školskej rady Tomáš Mazán.
„Je pozoruhodné, že práve gymnáziá – školy, o ktorých sa vraví, že sú najmenej prepojené s praxou, získali toto významné ocenenie. Je preto dôležité upovedomiť širokú verejnosť, aké kvalitné vzdelanie dokážeme poskytnúť našim študentom,“ zdôraznila Eleonóra Porubcová.
Súčasťou konferencie bolo predstavenie publikácie „KomPrax – úspešné projekty“, popisujúcej zrealizované projekty mladých ľudí vo veku od 15 rokov zo všetkých regiónov Slovenska. Miesto si v nej našli aj dva projekty študentov Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi – Adriany Martiškovej a Martiny Kullačovej. Študenti 2. ročníka a humanitnej triedy 1. ročníka prievidzského gymnázia, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, vytvorili spolu 168 malých projektových zámerov – KomPrax pre školu, okolie, mestá a obce.
Projekt KomPrax ponúkol mladým ľuďom možnosť absolvovať bezplatné víkendové vzdelávanie, kde sa naučili, ako správne komunikovať, pripraviť projekt, či pracovať v tíme. Nadobudnuté vedomosti si následne mohli overiť v praxi realizáciou vlastného malého projektu, na ktorý bolo možné získať dotáciu do výšky 200 eur.