Vo výstavnej sieni Trenčianskeho múzea sprístupnili vo štvrtok 9. júla 2009 výstavu s názvom Prinavrátené hodnoty. Ide o súbor obrazov, ktoré zreštaurovalo Trenčianske múzeum v rokoch 2006 - 2008. Väčšinou ide o obrazy z Illešháziovskej zbierky. Tento rok by malo byť reštaurovanie tejto najvýznamnejšej zbierky Trenčianskeho múzea ukončené.
Trenčianske múzeum vďaka svojmu zriaďovateľovi - Trenčianskemu samosprávnemu kraju - mohlo každoročne použiť nemalé finančné prostriedky na systematické reštaurovanie a budúci rok bude môcť prezentovať celú zbierku v pôvodnej nádhere. Riaditeľka múzea Katarína Babičová pripomenula, že „každý rok - vďaka pochopeniu zriaďovateľa a samozrejme aj rozpočtovaným financiám - múzeum zreštaurovalo obrazy zhruba v hodnote jedného milióna korún Tieto peniaze určite nie sú stratenými výdajmi, aj vďaka nim sa Ilešháziovská zbierka stáva známa nielen u nás, ale aj v zahraničí. Prekvapuje odborníkov v Rakúsku , Maďarsku , Českej republike. Smelo možno povedať, že obrazová galéria Ilešháziovcov je významnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva a každá významná výstava , ktorá je venovaná stredoeurópskej histórii u nás či v okolitých krajinách, sa bez našich obrazov nezaobíde."
Vlani napríklad na výstave neskorej renesancie v Národnej galérii v Budapešti patril portrét Ján Krušič zo zbierok Trenčianskeho múzea medzi najvýznamnejšie vystavené diela a bola mu venovaná aj veľká odborná pozornosť. Pred dvoma rokmi Slovenská národná knižnica - v spolupráci s rakúskymi, maďarskými a slovinskými partnermi - zorganizovala výstavu: Modrá krv, tlačiarenská čerň. Tu sa prezentovali štyri Ilešháziovské portréty a tento rok Slovenská národná galéria pripravuje významnú výstavu, kde poputujú ďalšie tri obrazy z Trenčianskeho múzea.
Predseda TSK MUDr. Pavol Sedláček, MPH osobitne vyzdvihol európsky význam tejto Ilešháziovskej zbierky a poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na jej zreštaurovaní. Zároveň pripomenul, že výstavou si pripomíname aj prvého predstaviteľa rodu na Trenčianskom hrade - Štefana Ilešháziho I., ktorý získal hrad do zálohy v roku 1594 a v roku 1600 ho kúpil. Odvtedy bol hrad a trenčianske panstvo v držbe Ilešháziovcov až do roku 1835. Štefan Ilešházi I. zomrel pred 400 rokmi, v auguste 1609 ako bohatý a vážený muž a prvý protestantský palatín v dejinách Uhorska.
Trenčiansky župan pripomenul, že TSK pripravuje vydanie publikácie, venovanej Ilešháziovskej zbierke obrazov a rodu, ktorý zohral významnú úlohu v dejinách nášho regiónu. Čitatelia uvidia celú obrazovú zbierku približne 200 obrazov. V textovej časti bude veľa nových údajov a historických súvislostí, ktoré sa odborným pracovníkom múzea podarilo v posledných rokoch zhromaždiť.