V Partizánskom sa pred domom kultúry vo štvrtok 31.3.2016 zišli významní hostia aj obyvatelia Partizánskeho. 2. apríla 1945 sa vtedajšie Baťovany mohli po smutnom období vojny prebudiť do rána bez hukotu zbraní. Trenčiansky župan Jaroslav Baška, poslankyňa Zastupiteľstva TSK Mária Janíková, poslanec NR SR Branislav Groling, primátor mesta a poslanec Z TSK Jozef Božik, zástupcovia Ozbrojených síl SR, pridelenec obrany Ruskej federácie v SR Igor Ščerbakov, rektor Trenčianskej univerzity, Alexandra Dubčeka Jozef Habánik, zástupcovia družobných českých miest, štátnej a verejnej správy a ďalších organizácií, obyvatelia Partizánskeho svojou prítomnosťou potvrdili, že história našej slobody, ktorú si v Partizánskom, ale aj ďalších miestach, obciach a mestách na Slovensku aj vo svete pripomíname, je krehká dáma, o ktorú musíme dbať. Slnkom zaliata obloha nad Partizánskym sa zaplnila letom symbolických holubíc mieru, členovia Detského a mládežníckeho parlamentu mesta vypustili 71 bielych balónov, pamätník na Námestí SNP sa zaplnil vencami a kyticami.
So svojím príhovorom vystúpil podpredseda Ústrednej rady SZPB Viliam Longauer, zástupca českej delegácie místostarosta mesta Otrokovice Jiří Veselý. V ich slovách nechýbala vďaka osloboditeľom a odsúdenie fašizmu.
Trenčiansky župan Jaroslav Baška, vo svojom príhovore vyjadril prianie, aby sme našim deťom a mladým dávali častejšie otázky o mieri, aby pochopili, že mu predchádzala vojna, ktorá stála množstvo životov, množstvo sĺz, množstvo zničených domovov: „Rozprávajme našim deťom, ako to bolo, navštevujme s nimi pamätníky, ktorých máme v kraji veľa, pamätníky ako je Jankov Vŕšok, alebo na Vrchu Roh v Lubine, ale aj tu v Partizánskom, skúsme im klásť otázky, ktoré ich dovedú k odpovediam o podstate mieru. Dnes je už málo tých, ktorým v očiach vidíme utrpenie vojny. V ich pohľadoch je však aj po toľkých rokoch jednoznačná odpoveď na to, čo sloboda znamená. Je to naša najväčšia hodnota“. Zároveň vyjadril poďakovanie všetkým, ktorí sa o slobodu zaslúžili pred 71. rokmi, aj tým, ktorí ju strážia dnes, aby vojna aj naďalej zostala niečím nehmatateľným, abstraktným a neprežitým.
Primátor Partizánskeho Jozef Božik, previedol vo svojom príhovore prítomných historickými faktami oslobodenia mesta, ale aj spoločenských kontextov, ktoré predchádzali vojne. Apeloval na potrebu vzdelávania a pochopenia histórie: „Je našou povinnosťou si historické udalosti pripomínať, nezabúdať a rozvíjať posolstvo. Súčasťou toho, že dnes máme mier je to, že v Európe žijeme na základe demokratického usporiadania moci.“
V Partizánskom sa oslavy oslobodenia začali 22. ročníkom Behu oslobodenia, vernisážou výstavy Michala Kubíniho z Brodzian „Cestami“ ale aj tematickou výstavou s výkladom 2. Svetová vojna v Mestskom múzeu Partizánske. Oslavy oslobodenia Partizánskeho organizovali: mesto Partizánske, Ozbrojené sily SR, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, politické strany a hnutia strany, spoločnosť M.R. Štefánika a mestská umelecká agentúra v Partizánskom a sprevádzali ich veľmi dôstojne Hudba ozbrojených síl SR.
Z histórie: Do Baťovian vstúpili osloboditeľské jednotky Druhého ukrajinského frontu maršala Malinovského 2. apríla 1945. Značnú časť vojska tvorili rumunské osloboditeľské jednotky. Predný voj sa ani v Baťovanoch nezastavil a pokračoval smerom na západ s cieľom, čo najrýchlejšie oslobodiť zvyšnú časť Slovenska.