EÚ investuje do mládeže
Nedostatok pracovných príležitosti pre mladých ľudí a zároveň nedostatok ľudí pre ponúkané práce - EÚ sa rozhodla skončiť s týmto paradoxom. Nezamestnanosť mladých ľudí vo veku 25-29 rokov je 10% v Dánsku, Írsku a Holandsku, a 25% vo Fínsku, v Poľsku a na Slovensku. V roku 2006 mladí ľudia vo veku 15-29 rokov predstavovali až 40% z celkovej nezamestnanej populácie v Európe.EÚ si stanovila za cieľ investovať viac do mladých ľudí a zahájila tri iniciatívy:
- v posledný septembrový týždeň sa konajú "Dni Práce", ktoré podporujú ľudí hľadať si prácu v iných krajinách
- koncom septembra sa uskutoční podujatie, kde 50 Európanov, ktorí nikdy nepracovali ani neštudovali v zahraničí, dostane príležitosť pracovať v inej krajine
- tretia aktivita má za cieľ sprísniť pravidlá tykajúce sa stážistov, tak aby nedochádzalo k zneužitiu otvoreného systému na pozíciu stážistu. EÚ plánuje vydať publikáciu o stážach v roku 2008.
EÚ vyzýva členské štáty a súkromné subjekty, aby takisto prevzali snahu pri podpore mládeže.
Viac informácií na...
Konferencia o podnikateľských, jazykových a interkultúrnych zručnostiach
Brusel, 21. september 2007
Medzinárodná konferencia bude zameraná na diskusiu o jazykoch ako jednej zo silných stránok konkurencieschopnosti Európy. Konferencia bude rozdelená do troch seminárov: Jazyky a regionálny rozvoj, Jazykové zručnosti v podnikoch, Podpora jazykového vzdelávania v podnikoch. Podujatie je určené odborníkom z oblasti podnikania, vzdelávania a odbornej prípravy, regionálneho rozvoja, vzdelávacieho softwaru, pre zástupcov jazykových škôl, odborových organizácií alebo kultúrnych inštitúcií.
Viac informácií na...
eTwinning Weeks 2007
So začiatkom nového školského roka sa "Týžden e-Twinningu 2007" snažia podporiť školy a učiteľov k zapojeniu sa do projektu. V termíne 17. september - 19. október sa budú konať špeciálne podujatia, aktivity a ocenenia na území celej Európy.
Viac informácií na...
Efektívne európske školstvo
Podľa najnovších prieskumov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OCDE) výsledky študentov v medzinárodných testoch nie sú priamo závislé od finančných investícii do školstva. Hoci sú Spojené štáty americké na druhom mieste vo financovaní vzdelávacieho systému, lepšie výsledky dosahujú študenti z krajín, ktoré v priemere menej investujú do vzdelávania (Fínsko, Česká republika, Holandsko, Poľsko a Maďarsko). Financovanie európskych škôl je teda efektívnejšie na rozdiel od USA.
Zo správy OCDE vyplýva, že investície do školstva sú vyššie ako v minulosti, ale výsledky nie sú maximálne a väčšina štátov by mala svoje vzdelávacie systémy vylepšiť. V správe sa ďalej uvádza, že za posledných 10 rokov sa počet ľudí s ukončeným vzdelaním druhého stupňa zvýšil o 7% a s univerzitným vzdelaním o 12%. Značné nerovnosti vo vzdelávacích príležitostiach sú však stále viditeľné v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku a Portugalsku, kde deti manuálnych pracujúcich majú o 57% menšiu šancu získať vyššie vzdelanie. Naopak, Írsko a Španielsko patria medzi krajiny, kde sociálne pozadie má najmenší vplyv na vyššie vzdelanie.
Viac o správe OCDE...