V súčasnosti ožívajú diskusie o úrovni odborného vzdelávania na Slovensku. Novú kapitolu v tejto oblasti začala písať aj SOŠ J. Ribaya čo potvrdzuje aj článok: Spoločne chceme zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania.
Najväčší zamestnávatelia v regióne vstupujú do procesu odborného vzdelávania v SOŠ Juraja Ribaya. V stredu 21. marca 2012 sa v priestoroch firmy Hella v Bánovciach nad Bebravou konalo prvé spoločné zasadnutie vrcholových manažérov firiem , ktoré sú v regióne Bánoviec nad Bebravou najväčšími zamestnávateľmi. Ich partnerom bol Mgr. Peter Bulík, riaditeľ Strednej odbornej školy Juraja Ribaya a nosnou témou stretnutia bola vzájomná koordinácia školy a firiem pri odbornom vzdelávaní žiakov. K danej téme nám Mgr. Peter Bulík poskytol obsiahly rozhovor.
Ako vznikla myšlienka participácie veľkých firiem v našom regióne na podpore odborného vzdelávania?
Táto téma je horúcou témou z pohľadu zamestnávateľov, ale aj stredných odborných škôl, už niekoľko rokov v podstate po celom Slovensku. Načínali sme ju dávnejšie, najmä s manažérom MANu pánom Erichom Wimmerom na viacerých spoločných sedeniach u nás v škole. Pán Wimmer zrejme oslovil pána Schwarza, vrcholového manažéra Helly. Vo štvrtok 15.3.2012 prišli obaja páni k nám do školy a vyskladali sme spoločne prvý „ nástrel“ celého projektu. Následne spomínaní páni – za čo som im nesmierne vďačný - do projektu zaangažovali aj ďalšie firmy, no a v uvedený deň sme sa spoločne všetci stretli v priestoroch f. Hella na prvom spoločnom rokovaní.
Kto všetko sa na stretnutí zúčastnil?
Prítomní boli najvyšší predstavitelia firiem, resp. v niekoľkých prípadoch nimi poverení zástupcovia manažmentov, z MAN LKW Komponenten s.r.o.: Erich Wimmer, Bc. Jana Slivková, Hella Slovakia Signal – Lightning s.r.o.: Martin Schwarz, Martin Ragula, MTA Slovakia s.r.o.: Marta Ožvaldová, FMB s.r.o.: Bc. Ján Turčan, Kord Slovakia a.s.: Ing. Ivana Laššová, Vaillant Industrial Slovakia s.r.o.: Eva Hašková, Delta Electronics (Slovakia), s.r.o.: Valér Chladný, Mgr. Ing. Ľubomír Wäldl, SOU Juraja Ribaya: Mgr. Peter Bulík.
V čom konkrétne by mala spočívať vzájomná spolupráca vašej školy s firmami?
Termín spolupráca by som rozšíril aj o termín podpora. Takže formy vzájomnej spolupráce a podpory školy zo strany firiem sú rozsiahle a rôznorodé. Poviem Vám o čom sme hovorili na prvom spoločnom rokovaní:
- Zamestnávatelia zadefinujú svoje požiadavky na pracovné schopnosti vlastných zamestnancov, teda čo požadujú, aby ich ľudia z pohľadu vlastných odborných kvalít vedeli. Opačne povedané: čo požadujú, aby sme ich budúcich zamestnancov v našej škole naučili. Svoje požiadavky spracujú do tematických blokov a tie nám predložia. My tieto požiadavky v najväčšej možnej miere zapracujeme do našich školských vzdelávacích programov. V prípade potreby sme schopní vytvoriť postupne aj nové učebné, či študijné odbory.
- Firmy načrtnú aj možné pracovné pozície a kariérny postup zamestnancov s požadovaným vzdelaním. Teda naši žiaci sa budú pripravovať už pre konkrétnu firmu a možnú konkrétnu pracovnú pozíciu.
- V rámci podpory rozvoja jazykových kompetencií žiakov ( ovládanie cudzieho jazyka), bude umožnené najlepším žiakom vykonávať súvislú dlhodobú prax v zahraničí v materských sídlach firiem.
- Opäť najlepším žiakom školy sú tieto firmy ochotné poskytovať štipendium počas ich štúdia.
- Firmy ponúkajú našej škole materiálnu i finančnú podporu vo forme priamych peňažných darov na zakúpenie konkrétnych učebných pomôcok, a tiež formou poskytnutia strojov a zariadení pre výučbu odborných predmetov a odborného výcviku. No a samozrejme isté know-how v podobe zabezpečenia odbornej praxe žiakov v ich prevádzkach na strojoch a zariadeniach, na ktorých sa u nich pracuje. V prípade potreby aj zaškolenia majstrov a učiteľov odborných technických predmetov.
Nie je tomu dávno, čo ste rokovali aj s vedením Tanaxu a.s. a predstaviteľmi Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. O čom boli tie rokovania?
V princípe o tom istom, ako som uviedol vyššie. Pán profesor Alexander Chovanec z Fakulty špeciálnej techniky a garant určitých jej študijných odborov sa zaujímal na rokovaní s pánom Ing. Milanom Minarovičom, konateľom Tanaxu, a.s. o možnú podporu niektorých študijných programov spomenutej fakulty. Tá by mohla mať formu nielen materiálnej pomoci, ale aj pomoci pri navrhovaní tém diplomových prác študentov z pohľadu potrieb praxe, či spoluprácu v podobe konzultantov a oponentov diplomových prác, možno hľadania technických riešení rôznych problémov výroby a podobne. Študenti často prichádzajú s novými originálnymi pohľadmi na veci a veľké firmy ich preto radi podporujú a ponúkajú im veľký priestor na sebarealizáciu. Informáciu o tomto stretnutí som poskytol aj na spomenutom stretnutí s predstaviteľmi firiem v našom regióne. Prijali ju ako námet na budúcu možnú spoluprácu s Trenčianskou Univerzitou Alexandra Dubčeka pri príprave vysokoškolsky vzdelaných kádrov pre svoje potreby.
Čo pre Strednú odbornú školu Juraja Ribaya znamená táto rozvíjajúca sa spolupráca školy s firmami?
Budem vecný: predovšetkým si nesmierne vážime túto podporu. Uvedené firmy sú najväčšími zamestnávateľmi v našom okrese. Pri súčasnom nastavení fungovania odborného školstva je ich pomoc nesmierne cenná z pohľadu ďalšej existencie škôl takého typu, ako je naša. Ich podpora je posolstvom aj smerom k verejnosti, odkazom mladým ľuďom, ktorí sa pripravujú na svoju budúcu profesionálnu dráhu, že tie firmy tu sú a majú vážny záujem podieľať sa na koncipovaní odborného vzdelávania. Rozhodli sa vstúpiť do prípravy vlastných budúcich zamestnancov pre svoje konkrétne špecifické potreby. Vážnosť a seriózny záujem o túto skutočnosť potvrdzuje aj fakt, že pri procese vzdelávania poskytnú aj vlastné zdroje. Najlepším a najkvalitnejším ľuďom následne aj dobrú prácu spravidla v nadnárodných spoločnostiach. V dnešnej dobe je to lukratívna ponuka. Ak si pre spoluprácu vybrali našu školu, vnímame to ako prejav uznania z ich strany k našej doterajšej práci. A vieme, že je to zároveň výzva pre nás všetkých, ktorí v škole vzdelávame , aby sme robili najlepšie ako vieme. A hovorím, vôbec nie ako frázu, aj toto: – prejavená dôvera zamestnávateľov musí byť pre nás v SOŚ J. Ribaya zaväzujúca ! Ak by sme neboli dostatočne dobrí aj my – môžu osloviť inú školu, dnes to nie je nikam veľmi ďaleko. V žiadnom prípade si nemôžeme dovoliť sklamať.
Kedy budú nasledovať ďalšie stretnutie a ktoré spoločnosti ešte plánujete osloviť?
Medzičasom sa konalo ďalšie stretnutie v priestoroch f. Man – LKW Komponenten s.r.o (4.4.2012). Ako v prvom prípade v Helle, aj teraz bolo spojené s prehliadkou výrobných priestorov firmy. Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. V prípade záujmu sú naši partneri pripravení pustiť na takéto „exkurzie“ aj žiakov končiacich ročníkov základných škôl, aby si sami urobili obraz, ako dnes vyzerajú moderné technológie a moderné výrobné procesy.
Budúce stretnutie bude v priestoroch našej školy dňa 25.4.2012 a budeme hovoriť o konkrétnych potrebách zamestnávateľov z pohľadu tvorby našich školských vzdelávacích programov. Všetci aktéri týchto work-shopov sme pripravení prijať do spolupráce každú ďalšiu relevantnú firmu. Jedna sa chystá prísť v dohľadnej dobe do Bánoviec z Talianska a jej manažér sa už tiež zaujímal o odborné vzdelávanie v našej škole.