Začiatkom októbra 2017 privítalo mesto Bardejov v poradí už 20. ročník festivalu environmentálnych výučbových programov s názvom Šiška. Organizačne sa pod túto mimoriadne úspešnú akciu podpísalo Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) so sídlom v Banskej Bystrici.
Festival sa tradične koná na jeseň. Symbolizuje jej príchod a s ňou spojené ukončenie letných prázdnin, začiatok školského roka či školských povinností. Festival si kladie za úlohu priniesť nové nápady, ktoré nájdu na úrodnej školskej či mimoškolskej pôde environmentálne priaznivé prostredie, aby sa mohli rozvíjať, meniť a tiež ovplyvňovať svoje okolie.
Jubilejného 20. ročníka festivalu environmentálnych výučbových programov sa zúčastnila aj Stredná odborná škola Pruské v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Naša škola bola úspešná v súťaži ProEnviro za rok 2017 s projektom Škola, ktorej to myslí eko-logicky a získali sme tak Špeciálnu cenu. Zo škôl, ktoré prihlásili projekty do tejto súťaže a získali ocenenie, naša škola bola najlepšia zo všetkých zúčastnených. Podľa slov odborníkov z Ministerstva životného prostredia SR a SAŽP sme jedna z najaktívnejších škôl v rámci Trenčianskeho kraja,“ uviedla riaditeľka školy SOŠ Pruské Janka Fedorová.
TSK gratuluje SOŠ Pruské k zisku Špeciálnej ceny a ďakuje jej za vzornú reprezentáciu školy i kraja.
SOŠ Pruské nechýbala na úvodnom seminári k projektu Tajný život mesta
Aj Stredná odborná škola Pruské v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja sa začiatkom októbra 2017 zúčastnila úvodného seminára k projektu Tajný život mesta. Jeho organizátorom bola Živica so sídlom v Bratislave vo Vzdelávacom centre Zaježová.
SOŠ Pruské je súčasťou 50-tich škôl v rámci Slovenska, ktoré budú v priebehu školského roka plniť zadané úlohy. „Získali sme pre školu štyri tablety s aplikáciou Plant@Net. Našou úlohou bude skúmať flóru okolia školy od októbra do prvých mrazov a v čase začiatku vegetácie do júna 2018 a vypracovať prieskum pre školu,“ komentovala riaditeľka školy Janka Fedorová s tým, že vďaka tomuto projektu spoznajú študenti rozmanitosť, jedinečnosť a krásu rastlín.
Cieľom projektu je objaviť zaujímavé lokality a rastlinné druhy vo svojom okolí a prezentovať ich širokej verejnosti. Účelom je tiež odhaliť čaro bádateľsky orientovaného vzdelávania, ktoré je na Slovensku síce ešte len novinkou, ale dá sa očakávať, že svojím rozvojom na stredných školách prispeje k väčšej obľube výučby prírodovedných predmetov na školách.
Záštitu nad projektom Tajný život mesta prevzal minister životného prostredia SR László Sólymos.
Zdroj + Foto: Mária Sumajová (SOŠ Pruské)