Udalosti spred sedemdesiatich rokov si Slováci a Česi spoločne pripomenuli na medzinárodnom stretnutí na vrchole Javorníkov, na Stratenci pri pamätníku Tri kríže.
Každoročné podujatie, ktoré mesto Považská Bystrica organizuje pod záštitou Zväzu protifašistických bojovníkov a Českého sväzu bojovníků za svobodu, je viazané k miestu, na ktorom sa u nás odohrávali posledné boje v rámci 2. svetovej vojny. Pri pamätníku na vrchu Stratenec si tak Slováci, Česi aj Moravania v nedeľu 10. mája 2015 pripomenuli 70. výročie porážky fašizmu. Tento rok záštitu nad podujatím prevzali aj primátori a starostovia miest z českej a slovenskej strany štátnej hranice.
Medzi stovkami účastníkov nechýbal ani župan Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), Jaroslav Baška, primátor Považskej Bystrice a zároveň predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Karol Janas. „Stratenec je miestom, kde sa pravidelne stretávame. Práve tu, na vrchole Javorníkov, sa zvádzali posledné boje II. svetovej vojny na našom území. Týmito hrebeňmi nemecká armáda utekala z Považia, pričom ustúpila na Moravskú stranu, kde boli poslední zbytočne mŕtvi,“ priblížil udalosti spred sedemdesiatich rokov Karol Janas.
Takmer 35-kilometrovú turistickú trasu absolvoval predseda TSK, Jaroslav Baška, ktorý na Stratenec dorazil z Púchovskej doliny na bicykli. Zdôraznil potrebu pripomínať si odkaz národnooslobodzovacieho boja, ktorý pred 70 rokmi proti fašizmu a nacizmu viedli naši predkovia. „Pri príležitosti 70. výročia osláv ukončenia II. svetovej vojny sme v Národnej rade SR prijali vyhlásenie práve k 70. výročiu ukončenia II svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom a nacizmom. Toto vyhlásenie vyzýva všetkých ľudí, všetky krajiny Európy, aby urobili všetko pre to, aby sa tieto hrôzy druhej svetovej vojny neopakovali,“ povedal v úvodnom príhovore trenčiansky župan a zároveň poslanec NR SR, Jaroslav Baška a dodal: „Ubehlo už 70. rokov od toho, čo sa skončila druhá svetová vojna. Práve preto by sme si mali pripomínať jej hrôzy, aby sa už nič také v budúcnosti neopakovalo. Prvá svetová vojna skončila v roku 1918 a zdá sa, že ľudia sa nepoučili, pretože len o pár rokov prišla druhá ešte hrôzostrašnejšia. Pevne verím a je našou úlohou, aby sme si pripomínali hrôzy nacizmu a fašizmu, pretože sa stačí pozrieť len kúsok za našu hranicu na východ od Slovenska a vidíme, ako málo stačí na to, aby vznikol určitý konflikt medzi dvoma krajinami, medzi dvoma národmi.“