V utorok 14.1.2014 navštívil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška aj za účasti poslanca Zastupiteľstva TSK a primátora mesta Považská Bystrica Karola Janasa všetky stredné školy v okrese Považská Bystrica, ktoré sú sústredené v samotnom okresnom meste. Cieľom stretnutí bolo oboznámiť sa s ich priestormi, problémami a návrhmi na zlepšenie fungovania škôl. Jaroslava Bašku tiež zaujímalo, ako školy spĺňajú normatívy a do akej miery sú zadlžené.
Po stretnutí s riaditeľkou považskobystrického gymnázia Máriou Vydrovou sa predseda TSK presunul na Obchodnú akadémiu, kde riaditeľ školy Peter Bologa upriamil okrem iného pozornosť na možnosť štúdia žiakov s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy.
Riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Považskej Bystrici Mária Jandová zasa informovala o spoločných priestoroch, o ktoré sa škola delí s Vlastivedným múzeom, Považským osvetovým strediskom a praktickou výučbou učebných odborov. Stredná odborná škola strojnícka zasa dlhodobejšie spolupracuje so spoločnosťou PSL, a.s. Považská Bystrica. Ide o jedno z dvoch centier odborného vzdelávania a prípravy v TSK. Riaditeľka školy Anna Ozábalová uviedla, že nielen táto spolupráca „posúva“ školu dopredu. „Vytvára možnosti ďalšieho uplatnenia absolventov školy a taktiež zvyšuje záujem žiakov základných škôl o strojárske odbory,“ doplnila riaditeľka.
Po stretnutí s riaditeľom Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici Tiborom Macháčom bola napokon poslednou zastávkou predsedu TSK Jaroslava Bašku Stredná odborná škola v Považskej Bystrici. Riaditeľka školy Anna Bartoňová predstavila predsedovi TSK priestory praktického vyučovania pre stavebné odbory a odbor autoopravár, ktoré sa nachádzajú na odlúčenom pracovisku – COP Považské Podhradie a vyzdvihla úspechy školy v uvedených odboroch na rôznych domácich a medzinárodných súťažiach.
„Okres a teda samotné mesto Považská Bystrica má stredné školy na veľmi dobrej kvalitatívnej úrovni,“ pripomenul po ich návštevách Jaroslav Baška a pokračoval: „Čo sa týka počtu žiakov, ani tu sme sa nevyhli nepriaznivému demografickému vývoju, čiže počet žiakov aj tu klesá. Po tom, čo som videl a počul, nemám z prípadnej racionalizácie systému stredného školstva v Považskej Bystrici najmenšie obavy. V ostatných okresoch nášho kraja to bude možno horšie, hoci možno pôjde len o určité priestorové usporiadanie, preskupenie.“
Predseda TSK tiež ocenil veľmi dobré výsledky obchodnej akadémie a gymnázia, ktoré dosahujú v celoslovenskom meradle ako aj vzorovú spoluprácu SOŠ strojníckej so súkromnou spoločnosťou PSL, a.s. pri odbornej príprave študentov. Nevylúčil, že medzi Strednou zdravotníckou školou a Strednou priemyselnou školou dôjde k nejakým priestorovým presunom.
Na otázku, ako môže TSK čo najefektívnejšie pomôcť školám, odpovedal jednoznačne. „Trenčiansky samosprávny kraj je naklonený a ochotný podporovať školy pri získavaní rôznych projektov a grantov z Európskej únie. Bude tiež podporovať projekty zamerané na rôzne rekonštrukcie objektov škôl, ktoré zlepšia podmienky pre vzdelávanie študentov. Našou prioritou bude aj odborné školstvo, duálne vzdelávanie. V tomto smere má Považská Bystrica určite čo ponúknuť, je tu strojársky priemysel a naň sa treba zamerať.“
Predseda TSK Jaroslav Baška postupne navštívi všetky stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, ktorých je spolu 43. Nasledujú školy v Novom Meste nad Váhom, Starej Turej, Bánovciach nad Bebravou a Partizánskom.
„Výsledkom tejto inventúry bude materiál, ktorý predložím Zastupiteľstvu TSK. To posúdi a rozhodne, akým spôsobom bude priestorovo, organizačne a systémovo riešené stredné školstvo v jednotlivých okresoch. V ďalšom kroku prispôsobíme učebné a študijné odbory požiadavkám trhu práce. Veľmi pozorne budeme načúvať požiadavkám od zamestnávateľov v Trenčianskom kraji, aké študijné a učebné odbory potrebujú. Aby sme čoraz menej absolventov stredných škôl videli na úrade práce. My ich potrebujeme na trhu práce,“ uzavrel Baška.
Okrem škôl navštívil predseda TSK aj kultúrne zariadenia v Považskej Bystrici: Považské osvetové stredisko, Vlastivedné múzeum a Považskú knižnicu. Zaujímal sa najmä o umiestnenie stálej expozície Vlastivedného múzea a spolu s kompetentnými hľadal optimálne riešenie priestorov.