Jaroslav Baška navštívil za účasti primátora mesta Púchov a zároveň poslanca Zastupiteľstva TSK Mariána Michalca, poslancov Zastupiteľstva TSK Milana Panáčka a Miroslava Kubičára v rámci „dvoch týždňov návštev stredných škôl“ v piatok 24.1.2014 stredné školy v okrese Púchov. Vzdelávanie tu žiakom poskytujú štyri stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK - jedno gymnázium a tri stredné odborné školy.
Prvou bola Stredná odborná škola sklárska v Lednických Rovniach, ktorá je jedinou svojho zamerania na Slovensku. Škola, riadená Annou Krupičkovou, ponúka žiakom možnosť štúdia v odbore ako je mechanik nastavovač so zameraním na sklársku výrobu, operátor sklárskej výroby, odbor pre záujemcov na výrobu úžitkového skla či výtvarné spracúvanie skla. Predseda TSK si so záujmom pozrel v rámci oboznamovania sa s priestormi školy aj sklársku pec.
Priamo v meste Púchov J. Baška navštívil Strednú odbornú školu na ulici Terézie Vansovej. Ako uviedol dlhoročný riaditeľ školy Miroslav Hamšík, škola aj vďaka vzájomnej spolupráci so spoločnosťou Continental zabezpečuje kvalitné odborné vzdelávanie.
V novo zrekonštruovaných objektoch Gymnázia v Púchove v rámci projektu „Školská infraštruktúra“ predseda TSK navštívil priestory, ktoré využívajú žiaci na školské ale aj mimoškolské aktivity.
Stredná odborná škola obchodu a služieb v Púchove poskytuje vzdelávanie v odboroch zameraných na obchod, služby a ekonomiku či potravinárstvo. Praktické vyučovanie žiakov zabezpečuje a organizuje v spolupráci so zamestnávateľmi v ich priestoroch a využíva aj vlastné zariadenia a priestory. Ivan Kasár, riaditeľ školy, oboznámil predsedu TSK s priestormi vlastného kaderníctva, kozmetiky a cukrárne, v ktorých sa realizuje výcvik budúcich odborníkov.
Na záver cyklu návštev predseda TSK Jaroslav Baška spolu s poslancom NR SR Rastislavom Čepákom a poslancami Zastupiteľstva TSK Evou Bočincovou, Jurajom Hortom, Pavlom Baginom a Viliamom Cíbikom zavítali 27. 1. 2014 do okresu Ilava, kde je päť stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK - jedno gymnázium, jedna obchodná akadémia, jedna stredná priemyselná škola a dve stredné odborné školy.
Ich prvé kroky viedli na Strednú odbornú školu v Pruskom, ktorá je jedinou školou v Trenčianskom kraji, komplexne zameranou na poľnohospodárstvo. Podľa slov jej riaditeľky Janky Fedorovej je škola tiež členom združenia stredných škôl zameraných na poľnohospodárstvo a členom medzinárodných organizácií ako je FLORNET a FLORCERT zameraných na oblasť záhradníctva, viazačstva a aranžérstva.
Obchodná akadémia v Ilave okrem klasického denného štúdia poskytuje možnosť pomaturitného štúdia v odboroch cestovný ruch a sociálno-právna činnosť. Riaditeľkou je Dana Škultétyová.
Gymnázium v Dubnici nad Váhom patrí medzi špičkové gymnázia v Trenčianskom kraji. Ako uviedla riaditeľka školy Adriana Vančová, študenti školy sú veľmi úspešní v rôznych celoslovenských súťažiach a nemajú problém s umiestnením na vysokých školách.
Stredná priemyselná škola v Dubnici nad Váhom je s počtom 553 študentov najväčšou v okrese Ilava. Žiakom poskytuje možnosť vzdelávania v študijných odboroch strojárstvo, mechatronika či elektrotechnika, ktoré sú potrebné na trhu práce. Riaditeľ školy a zároveň poslanec Zastupiteľstva TSK Pavol Bagin uviedol, že vďaka realizácií projektov ako je napr. OP Vzdelávanie a zásluhou nadšencov z radov pedagogických zamestnancov je možné na ich škole poskytovať kvalitné vzdelávanie.
Paleta odborov so zameraním na strojárstvo a elektrotechniku v okrese Ilava je doplnená študijnými a učebnými odbormi Strednej odbornej školy v Dubnici nad Váhom. Škola je príkladom vzornej spolupráce potenciálny zamestnávateľ – škola – žiak. Pod vedením Miroslava Dziaka, riaditeľa školy, si v rámci projektu cezhraničnej spolupráce škola vybudovala pracovisko pre CNC programovanie CAD/CAM.
„Návštevou všetkých stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja sme si mohli vytvoriť pravdivý obraz o situácii a podmienkach v jednotlivých zariadeniach, čo bude základom pri vytváraní ďalšej koncepcie rozvoja i optimalizácii siete škôl v regióne, pri rozhodovaní o čo najefektívnejšom využívaní objektov, ale i udržiavaní a zriaďovaní takých odborov, ktoré zabezpečia rovnováhu medzi ponukou a dopytom po vzdelaní a bezproblémové uplatňovanie našich študentov na trhu práce,“ skonštatoval predseda TSK Jaroslav Baška po absolvovaní poslednej návštevy.