Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Študenti a učitelia SOŠ Handlová na mobilite v Českej republike

Vzájomná  výmena dobrých skúseností vo vyučovacom procese bola témou už tretieho pracovného stretnutia medzi účastníkmi medzinárodného projektu v rámci programu Comenius - školské partnerstvá.   Realizácia naplánovaných aktivít sa tentoraz realizovala v Českej republike. Okrem našej a hostiteľskej školy  sa na mobilite zúčastnili aj študenti a učitelia zo stredných škôl z Írska a Turecka.

Oficiálny program podujatia sa začal 30. septembra 2010 privítaním všetkých účastníkov na pôde Stredného odborného učilišťa elektrotechnického v Plzni.  Organizátori pripravili na každý deň zaujímavé pracovné, kultúrne a športové aktivity. V pracovnej časti jednotlivé skupiny predstavili prostredníctvom prezentácií a workshopov  školský systém svojej krajiny a študijné programy svojich škôl. Súčasťou toho boli aj informácie o inovatívnych formách a metódach vyučovania, ktoré sa im v poslednej dobe osvedčili. Účastníci sa spoznávali aj počas exkurzií za historickými a prírodnými  zaujímavosťami Západočeského kraja a hlavného mesta Prahy.  Vzájomná komunikácia prebiehala nielen v anglickom, ale aj v slovenskom, českom a tureckom jazyku, niektoré vety zneli aj v troch súčasne. Potvrdilo sa rokmi overené tvrdenie, že mladí ľudia sa učia veľmi rýchlo.  

Veľa nových poznatkov a praktických rád sme si odniesli v rámci výmeny „best practice" (dobrých skúseností) týkajúcich sa modernizácie a skvalitňovania vyučovacieho procesu. Skonštatovali sme, že hoci školské systémy v našich štyroch krajinách majú veľa spoločného, vďaka Európskej únii a jej projektom sa ešte viac k sebe približujú. Najväčšími zmenami a transformáciou prechádza v súčasnosti české a slovenské školstvo. Zavedením štátnych a školských vzdelávacích programov majú školy viac možností ovplyvniť vyučovací proces v rámci potrieb regiónu, možností žiakov a prianí rodičov. Keďže slovenské a české školstvo majú takmer identickú štruktúru, veľmi nás zaujímali odlišnosti našich partnerov. Partnerská škola z Dublinu je  zameraná na umelecké odbory a je založená  na tradičných hodnotách, filozofických úvahách a meditáciách. Stredná škola z Istanbulu je po technickej stránke veľmi moderná, je zameraná na výpočtovú techniku, ale takisto sa v nej prelínajú náboženské tradície s technickým pokrokom. Obidve školy pochádzajúce z iných kultúr nám predstavili veľmi kreatívne, pre nás nové vyučovacie spôsoby, o ktorých čo najskôr poinformujeme aj našich kolegov a prostredníctvom webovej stránky aj širšiu pedagogickú verejnosť.  Zistili sme, že sa môžeme veľa navzájom naučiť a tešíme sa na posledné stretnutie v Istanbule venované téme „využitie informačno-komunikačných technológií vo vyučovaní".  

K úspešnému uskutočneniu tohto projektového stretnutia prispela výborná spolupráca s Národnou agentúrou Programu celoživotného vzdelávania, podpora vedenia našej školy a v rozhodujúcej miere finančný príspevok Európskej únie.  

Fotogaléria

Študenti a učitelia SOŠ Handlová na mobilite v Českej republike
Študenti a učitelia SOŠ Handlová na mobilite v Českej republike
Študenti a učitelia SOŠ Handlová na mobilite v Českej republike
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK