V dňoch 14.10.2014 až 18.10.2014 sa žiaci septimy a III.A triedy zúčastnili medzinárodného pracovného stretnutia v poľskom meste Wodzislav Slaski, na ktorom sa stretli so svojimi rovesníkmi z Francúzska, Portugalska, Španielska, Talianska, Turecka a Poľska, aby si vymenili znalosti a skúsenosti z oblasti ochrany životného prostredia vo svojich regiónoch.
V rámci medzinárodného programu Comenius – Školské partnerstvá , ktorého všetky aktivity sú finančne podporované z grantu Európskej únie, naši študenti boli prezentovať čiastkové výsledky projektu s názvom Zelenší svet, ktorého cieľom je zvýšenie povedomia smerom k životnému prostrediu a jeho udržateľnosť a podpora efektívnych zmien na úrovni komunity. Zároveň sa zameriava na stimuláciu schopností študentov učiť sa, pracovať v tíme , formovať sociálne zručnosti žiakov, motivovať ich k štúdiu cudzích jazykov a upevňovať multikultúrny dialóg.
Tak ako pri predchádzajúcich medzinárodných stretnutiach v Turecku, Španielsku a Taliansku, tak aj stretnutiu v Poľsku predchádzali aktivity na miestnej úrovni. Keďže projekt je zameraný na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, na sledovanie spotreby energií v škole a na ďalšie využívanie odpadového materiálu, v tomto duchu boli organizované aj školské aktivity. Na hodinách umenia a kultúry sme sa zamerali na využitie papierového odpadu a plastov a vytvorili predmety dekoratívneho charakteru, ktoré sú opäť využiteľné v našich domácnostiach.
Ďalšou aktivitou bol dotazník, v ktorom študenti zisťovali, do akej miery si ľudia v našom regióne uvedomujú význam ochrany životného prostredia a ako oni sami k nej prispievajú. Výsledky dotazníka spracovali študenti do grafickej podoby a zhrnuli v prezentácii.
Súčasťou školských aktivít bola aj organizácia podujatia s názvom “Comenius Day”, počas ktorej si študenti našej školy mohli otestovať svoje vedomosti v oblasti ochrany životného prostredia formou kvízu a pohybových činností. Následne spracovali video, ktoré bolo odprezentované na pracovnom stretnutí v Poľsku.
Všetky tieto aktivity sa uskutočnili aj v školách našich partnerov a ich prezentácie a videá boli predstavené samotnými študentmi v anglickom jazyku, ktorý je pracovným jazykom nášho projektu.
Každé projektové stretnutie ja veľkým prínosom pre študentov, pretože majú možnosť otestovať svoje vedomosti a zručnosti v používaní anglického jazyka nielen počas workshopov, ale aj v neformálnej bežnej komunikácii so svojimi rovesníkmi z partnerských krajín. Pri prezentáciách výsledkov svojej práce sa učia prekonávať bariéry pri vystupovaní pred väčším publikom, získavanú väčšiu sebadôveru, a v neposlednom rade spoznávajú aj kultúru iných národov, najmä vďaka týždennému pobytu v rodinách svojich partnerov.