Slovenský olympijský výbor aj tento rok vyhlásil vedomostnú súťaž stredných škôl o olympizme. Finálové kolo sa uskutočnilo v stredu 4. júna 2014 v Dome športu v Bratislave a súťažilo v ňom osem družstiev - víťazi krajských regionálnych kôl, na ktorých sa zúčastnilo spolu 102 družstiev.
Tento ročník vedomostnej súťaže stredoškolákov bol zameraný na tri témy – antické olympijské hry, 120. výročie založenia Medzinárodného olympijského výboru a zimné olympijské hry 2014 v Soči. Družstvá absolvovali dve kolá ústnych testov, úlohu správneho priradenia obrázkov k textom a prezentáciu s účasťou všetkých členov družstva.
Víťazstvo získalo družstvo Spojenej školy Nováky v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, menovite študenti Oliver Michale, Michal Šramka, Šimon Fusatý a pedagóg Pavol Oršula. Druhé miesto obsadilo Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany a tretie Gymnázium M. M. Hodžu Liptovský Mikuláš.
Tri najlepšie družstvá si prevzali ocenenia vo štvrtok 5. júna na slávnosti odovzdávania cien fair play Slovenského olympijského výboru a Klubu fair play SOV v Primaciálnom paláci v Bratislave, na ktorej bol prítomný aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič. Ešte predtým absolvovali prehliadku Bratislavy na známom vláčiku Prešporáčik, prehliadku Slovenského národného divadla a športové aktivity na Primaciálnom námestí.
Účastníci celoslovenského finále vedomostnej súťaž o olympizme pre stredné školy prežili v Bratislave dva úžasné dni v duchu olympizmu, spoznali nových priateľov a kolegov. V praxi naplnili motto Sme jeden tím!
O Slovenskom olympijskom výbore
Slovenský olympijský výbor(SOV) vznikol na ustanovujúcom zasadnutí 19. decembra 1992. SOV sa stal jedným z dvoch nástupcov Československého olympijského výboru (ČSOV). Jeho riadne uznanie za plnoprávneho člena medzinárodnej olympijskej rodiny schválilo 101. zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) 24. septembra 1993 v Monte Carle.
Poslanie SOV je všestranne prispievať k rozvoju športu v Slovenskej republike, šíriť a popularizovať základné princípy a hodnoty olympizmu, rozvíjať olympijské dedičstvo, a tak prostredníctvom športu prispievať k harmonickému rozvoju človeka, k vzájomnému porozumeniu a priateľstvu medzi národmi a k prehlbovaniu mierového spolužitia.
Viac na oficiálnej internetovej stránke Slovenského olympijského výboru.