V sobotu 23. júna pred polnocou sa v prírodnom amfiteátri v lesoparku v Prievidzi skončili 27. Hornonitrianske folklórne slávnosti. Neutíchajúcim potleskom si diváci vynútili niekoľko prídavkov od hosťa, Folklórneho súboru Topľan z Giraltoviec. Tejto chvíli predchádzal dvojdňový „folklórny maratón“, ktorý bol zázračným bezdrôtovým spojením s minulosťou a zároveň obrazovou, zvukovou a tentoraz aj chuťovou vizitkou hornej Nitry.
Začal sa už v piatok vernisážou 6. sochárskeho sympózia ľudovej plastiky. Keďže tohtoročnou témou bola ľudová rozprávka, do lesoparku pribudli ježibaba, gašparko, čert a hasič. Doplnili tak počet sôch v lesoparku na okrúhlych 30. V programe na hlavnom pódiu sa postupne predstavilo 8 detských folklórnych súborov, 11 folklórnych skupín a jeden folklórny súbor – všetci z regiónu hornej Nitry. Prostredníctvom komorného spomienkového programu sme si zaspomínali na Annu Michaličkovú, folkloristku z Koša, ktorá by sa v tomto roku dožila okrúhlych sto rokov. Z jej odkazu dodnes čerpajú folklórne skupiny v našom regióne. Piatkový program vyvrcholil vystúpením Jána Ambróza z Telgártu s ľudovou hudbou Borievka. Na hornú Nitru zavítal tento spevák po prvý raz. Ukázalo sa, že tu má veľa nadšených obdivovateľov. Spolu s týmto výnimočným spevákom spieval celý zaplnený amfiteáter a jeho koncert sa stal pre všetkých mimoriadnym zážitkom. Prínosné bolo i sobotné vystúpenie rázovitej Horňáckej muziky Miroslava Minkse z Veľkej nad Veličkou, ktorá so sebou priviedla hornonitrianskeho rodáka Jaroslava Smutného. Verejnosť sa tak po prvý raz mohla dozvedieť o tom, že dnes už Moravan Jaroslav Smutný zozbieral množstvo ľudových piesní v dedinách hornej Nitry a tie boli neskôr vydané - o tomto vzácnom človeku však vedel málokto. Zvláštnu pozornosť sme venovali i našim jubilujúcim detským folklórnym súborom Malý Vtáčnik z Prievidze a Fialka z Partizánskeho. 35. a 20. narodeniny zastihli tieto súbory vo vynikajúcej kondícii, čo potvrdili nielen programom na slávnostiach, ale i nedávnym zlatým pásmom pre obe ich detské ľudové hudby na Vidiečanovej Habovke.
Veľkému záujmu sa tešili i sprievodné podujatia slávností. Po prvý raz sa objavila škola tanca, ktorú viedol Michal Dudáš, tanečný pedagóg z Lúčnice – a hneď zožala úspech. Návštevníci si chválili i špeciality tradičnej hornonitrianskej kuchyne, pripravenej pedagógmi a žiakmi Strednej odbornej školy obchodu a služieb z Prievidze, so záujmom si prezerali i výstavu fotografií z predchádzajúcich ročníkov slávností. Jarmok ľudových remesiel organizátori posunuli o pár metrov - na chodník vedúci k hlavnému pódiu - a veľmi mu to svedčalo. V tomto roku ho doplnila i prezentácia tradičných textilných techník, s ktorou prišlo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi.
Hlavným organizátorom slávností bolo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorému však výdatne pomáhalo množstvo ďalších spoluorganizátorov a mediálnych partnerov. Vďaka nim a bezmála 700 účinkujúcim sa po obidva dni zaplnený prírodný amfiteáter mohol tešiť z víkendu, počas ktorého vyhrávali všetci – prehral len ten, kto neprišiel.