Ako Trenčiansky samosprávny kraj informoval v polovici augusta t.r., ani počas leta stredné školstvo na Úrade TSK neprázdninovalo. Prebiehali prípravy nového Všeobecne záväzného nariadenia Trenčianskeho samosprávneho kraja č. 10/2014 o počte tried prvého ročníka v členení na jednotlivé študijné odbory alebo jednotlivé učebné odbory a počte spoločných tried prvého ročníka v členení na jednotlivé príbuzné študijné odbory alebo jednotlivé príbuzné učebné odbory stredných škôl v územnej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja pre prijímacie konanie v školskom roku 2015/2016 (skrátene VZN TSK o počte tried).
Trenčiansky samosprávny kraj si zvolil cestu otvorenej komunikácie
Pred tým, ako sa o Návrhu VZN má rokovať na krajskom zastupiteľstve zástupcovia Úradu TSK ako aj vedenie TSK absolvovali osobné stretnutia so štatutármi škôl, ktorých sa optimalizácia dotkne. Návrh VZN odsúhlasila aj Krajská rada pre odborné vzdelávanie a prípravu pri TSK, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia škôl.
VZN TSK o počte tried je súčasťou optimalizácie siete stredných škôl, ku ktorej sa už viackrát vyjadril aj trenčiansky župan Jaroslav Baška. “Cieľom optimalizácie stredného školstva je prispôsobiť štruktúru absolventov stredných škôl požiadavkám trhu práce. Zamestnávatelia potrebujú absolventov technických odborov. Trenčiansky samosprávny kraj sa nepozerá na určenie počtu tried z pohľadu zriaďovateľa, ale z pohľadu potrieb trhu práce.“
Optimalizácia siete stredných škôl a siete študijných a učebných odborov prebieha postupne podľa jednotlivých okresov Trenčianskeho kraja. Po optimalizácii siete stredných škôl a odborov v okresoch Prievidza, Považská Bystrica a Nové Mesto nad Váhom pokračuje aj v okrese Trenčín.
Optimalizácia stredných škôl a odborov v okrese Trenčín nie je novinkou
Táto téma rezonovala už dávnejšie aj na pôde základných škôl, kde počty žiakov končiacich základnú školu klesli, pričom počet stredných škôl sa nemenil. O existujúcej duplicite odborov v tomto okrese informoval už strategický dokument „Koncepcia rozvoja škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, schválený v roku 2006 na roky 2007 - 2013“. V časti návrhy na zlepšenie pre okres Trenčín sa uvádza, že sa tu nachádzajú napríklad dve školy, ktoré poskytujú vzdelávanie v obdobných odboroch v oblasti obchodu a služieb – Združená stredná škola hotelových služieb a obchodu (v súčasnosti Stredná odborná škola obchodu a služieb, Ul. P. Jilemnického 24 Trenčín) a Stredné odborné učilište odevné a textilné Trenčín (v súčasnosti Stredná odborná škola podnikania, Veľkomoravská 14, Trenčín). Odstránenie „duplicity“ odborov zohľadňuje aj návrh nového VZN TSK o počte tried.
V súčasnosti v skupine odborov 63 + 64 ekonomika a organizácia, obchod a služby I + II na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja v školskom roku 2013/2014 študovalo 28,61 % z celkového počtu žiakov.
V okrese Trenčín až 40,61 % žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK v uvedenom školskom roku študovalo v skupine odborov 63 + 64 ekonomika a organizácia, obchod a služby I + II, čím dochádza k viacnásobnej duplicite niektorých študijných a učebných odborov na viacerých školách.
Pre okres Trenčín sa v návrhu na optimalizáciu stredného školstva plánuje s nasledovnými opatreniami:
- Návrh na vyradenie zo siete škôl a školských zariadení SR školy s názvom Stredná odborná škola podnikania, Veľkomoravská 14, Trenčín, so sídlom Veľkomoravská 14, 911 05 Trenčín, čo v praxi znamená presťahovanie všetkých žiakov do kapacitne dostačujúcich priestorov Strednej odbornej školy obchodu a služieb, Ul. P. Jilemnického 24 Trenčín s garanciou doštudovania všetkých žiakov v tom odbore, ktorý začali študovať a presunom všetkých zamestnancov. Štatutár nástupníckej organizácie bude riešiť počet zamestnancov v roku 2015 podľa skutočného počtu žiakov.
- Návrh na zmenu sídla školy Stredná zdravotnícka škola, J. Braneckého 4, Trenčín, so sídlom J. Braneckého 4, 911 67 Trenčín, čo v praxi znamená presťahovanie do väčších priestorov na Ul. Veľkomoravskú.
TSK pri spracovaní VZN TSK o počte tried vychádzal z dostupných podkladov a štatistických údajov, predovšetkým z počtu žiakov, ktorí ukončia štúdium na základnej škole v 9. ročníku, Stratégie odborného vzdelávania a prípravy TSK, požiadaviek trhu práce (ktoré boli zaslané z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a zároveň v podobe stanovísk konkrétnych firiem, ktoré predložili jednotlivé stredné odborné školy), informácií o počte nezamestnaných absolventov na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, výsledkov hodnotenia kvality výchovy a vzdelávania zo strany Štátnej školskej inšpekcie, výsledkov zo súťaží a projektov a mnohých ďalších podkladov.
Strategickým zámerom TSK je postupné znižovanie počtu tried gymnázií, obchodných akadémií a ekonomických odborov a na druhej strane posilnenie počtu tried technických odborov na stredných priemyselných školách a stredných odborných školách. Snahou kraja je, aby žiaci študovali možno ťažšie technické odbory ale s výhodou uplatnenia na trhu práce. Získať pracovné návyky už počas štúdia na strednej škole je výbornou štartovacou čiarou k získaniu zamestnania.
Do analýzy stredného školstva v kraji vstupovali aj stretnutia so zamestnávateľmi, ktorých výsledkom boli podpisy dvoch memoránd o spolupráci medzi strednými školami v Trenčianskom kraji, konkrétne Memorandum o spolupráci medzi Strednou odbornou školou v Dubnici nad Váhom a zamestnávateľmi (škola pripravuje odborníkov v oblasti elektrotechniky a strojárskej výroby) a Strednou odbornou školou v Pruskom a zamestnávateľmi (škola pripravuje odborníkov v oblastiach poľnohospodárstva, potravinárstva, realizácie poľnohospodárskej produkcie, rozvoja vidieka, krajinárstva, ochrany a tvorby životného prostredia, kynológie, lesokrajinárstva, záhradníctva). Cieľom memoránd je vychovávať žiakov pre prax a toto úsilie pokračuje aj v týchto dňoch. Samotní zamestnávatelia prejavujú záujem participovať na výchove odborníkov a v pondelok 8. septembra sa predseda TSK Jaroslav Baška stretol s ďalšími zamestnávateľmi v Novej Dubnici a v Dubnici nad Váhom. Výsledkom ďalších pracovných stretnutí bude podpis memoránd o spolupráci so strednými školami a zamestnávateľmi už 22. septembra 2014, a to na SPŠ Nové Mesto nad Váhom s významnými firmami novomestského regiónu a na Spojenej škole Nováky s firmami z hornej Nitry.