Ústav pamäti národa uskutočnil 5. mája 2014 po prvýkrát v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom v priestoroch TSK slávnostné odovzdávanie dekrétov veteránom protikomunistického odboja z Trenčianskeho kraja.
V úvode slávnostného aktu sa prítomným veteránom a ich príbuzným, ale aj prítomným študentom Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne prihovorili predseda TSK Jaroslav Baška a predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Jaroslav Baška vyjadril radosť z možnosti oceniť veteránov v Trenčíne a uctiť si ich za boj za slobodu a demokraciu aj za prítomnosti mládeže, pre ktorú je toto odkazom, aby poznala minulosť. V závere sa veteránom poďakoval slovami: „S úctou a pokorou sa skláňam pred vašou odvahou a silou. Za svoje názory, za snahu a túžbu žiť v slobodnej spoločnosti ste sa stávali politickými väzňami a dlhé roky ste trpeli nielen vy, ale celé vaše rodiny. Nežná revolúcia otvorila dvere k demokracii, ale boli ste to vy, čo ste na ne vytrvalo klopali a prebúdzali svedomie ostatných.“
Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák vo svojom príhovore okrem iného spomenul 241 popravených, 600 umučených, 400 zastrelených na hraniciach Československa s Rakúskom a vtedajším západným Nemeckom, 250 tisíc protiprávne väznených, tisíce emigrantov, či státisíce perzekuovaných z radov občanov vtedajšieho Československa. Okrem iného uviedol: „Drahí veteráni protikomunistického odboja, sme si vedomí krívd, ktoré aj vám boli takto spôsobené. Vami prežitým utrpením a svedectvom života ste sa výraznou mierou zaslúžili o našu slobodnú súčasnosť a dnešné budovanie demokratickej spoločnosti. V mene Ústavu pamäti národa vám za to vyslovujem úprimné poďakovanie.“
V mene účastníkov protikomunistického odboja a za Konfederáciu politických väzňov Slovenska sa prítomným prihovoril Rudolf Dobiáš. Zvlášť pre prítomných študentov opísal niekoľko príbehov mladých obetí komunistickej totality z Trenčianskeho kraja z práve vydávanej knihy Triedni nepriatelia 4.
V dôstojnom priestore sídla Trenčianskeho samosprávneho kraja následne odovzdali 19 dekrétov veteránom protikomunistického odboja, 12 žijúcim veteránom a 7 dekrétov in memoriam. Ocenenia boli udelené nasledujúcim občanom: Edite Kobidovej, Emilovi Tomovi, Jaroslavovi Bakošovi, Jánovi Žitňanovi, Pavlovi Petrovskému, Jánovi Magátovi, Jánovi Šulymu, Vladimírovi Kolníkovi, Ivanovi Štelcerovi, Rudolfovi Mišeje, Františkovi Mäsiarovi a Jánovi Šebákovi. Sedem dekrétov In memoriam je spomienkou na týchto veteránov: Mariana Štelcera, Gejzu Štelcera, Františka Líšku, Petra Elšíka, Michala Kopeckého, Štefana Mihaloviča a Aladára Kardoša. Prevzali ich rodinní príslušníci alebo blízki priatelia.
Ako prejav vďaky a úcty si prítomní veteráni spolu s dekrétmi prevzali aj kvety a spomienkové dary v podobe publikácií a filmov z produkcie Ústavu pamäti národa a publikáciu od vedenia Trenčianskeho samosprávneho kraja. Väčšina z nich si počas komunistickej totality ako politicky nespoľahliví občania Československa vyslúžila roky služby v tzv. Pomocných technických táboroch vtedajšej Československej ľudovodemokratickej armády, alebo väzenie. Pre mnohých sa utrpenie po službe s lopatou a krompáčom v uniforme s čiernymi výložkami, alebo po prepustení z väzenia neskončilo ani po prepustení do civilu, či na slobodu. Za svoje postoje mnohí trpeli spolu so svojimi rodinami až do pádu komunizmu. Práve preto, ako malé zadosťučinenie a morálne ocenenie v mene spoločnosti Ústav pamäti národa priznáva od roku 2006 a 2009 postavenie účastníkom protikomunistického odboja a veteránom protikomunistického odboja. Do súčasnosti ich bolo priznaných v prvom prípade 682 a v druhom 620.
Akty spojené s odovzdávaním dekrétov účastníkom protikomunistického odboja sa priebežne uskutočňujú vo všetkým krajoch našej republiky. Pre pamäť národa, aby sa nezabudlo, aby sa neopakovalo a na počesť tých, čo mali odvahu vzoprieť sa a trpieť.
Slávnostné podujatie v Trenčíne bolo obohatené o kultúrne vystúpenie komorného súboru Laugarissimo a žiačok ZUŠ K. Pádivého v Trenčíne a bolo zakončené spoločenským posedením.
(ÚPN, TSK)