Od dátumu, ktorý by si mal pamätať každý Trenčan, uplynulo už 69 rokov. 10. apríla v roku 1945 bolo sovietskymi a rumunskými vojakmi oslobodené v súčasnosti krajské mesto Trenčín. K Pamätníku umučených na Brezine rok čo rok prichádza množstvo ľudí, aby vzdali úctu tým, ktorí priniesli tú najkrutejšiu obeť – svoj život.
Aj tento rok sa pietneho aktu kladenia vencov zúčastnili predstavitelia Národnej rady SR, Síl výcviku a podpory OS SR, Zväzu protifašistických bojovníkov, Jednoty dôchodcov Slovenska, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Mesta Trenčín a viacerí ďalší občania mesta.
Pred bleskovým útokom oslobodzovacích armád Nemci ešte stačili vyhodiť do povetria dva mosty cez rieku Váh a v ostreľovaní mesta z druhej strany Váhu pokračovali ešte dvadsať dní. Boje na území vtedajšieho okresu Trenčín si vyžiadali 1380 padlých vojakov rumunskej armády, viac ako 1250 vojakov Červenej armády, zahynulo aj viac ako 170 civilných občanov.
Dva týždne po skončení vojny sa na Brezine našlo sedem hromadných hrobov a v nich 69 tiel mužov a žien. Pamiatka na umučených na Brezine i na sovietskych a rumunských vojakov, ktorí padli pri bojoch o Trenčín nás nabáda, aby sme na ich tragickú smrť nikdy nezabudli. Je našou morálnou povinnosťou chrániť ciele a ideály, za ktoré vojnoví veteráni bojovali a za ktoré mnohí jednotlivci položili svoje životy.
Priamo na Brezine si pamiatku hrdinov uctil aj riaditeľ Úradu TSK Juraj Gerlici: „Aj napriek tomu, že sa naša generácia narodila po druhej svetovej vojne a nebola tvárou v tvár konfrontovaná s jej drámami a následkami, mali by sme fakty o týchto udalostiach šíriť ďalej. Priami svedkovia tohto ukrutného boja totiž odchádzajú. Sú to obyčajní ľudia, robotníci vojny, z ktorých sa mnohí víťazstva nedožili. Česť ich pamiatke.“