Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá (FunGlass) Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne už druhým rokom vo svojich priestoroch úspešne implementuje projekt budovania excelentných výskumných centier. Sedem rokov trvajúci projekt je v slovenských podmienkach doposiaľ najväčším vedecko-výskumným projektom financovaným z prostriedkov Európskej únie. Prvé dva roky centrum posilňovalo svoje personálne kapacity, čo sa odzrkadlilo aj v 61%-nom náraste počtu zamestnancov.
Pre ďalší rozvoj a napredovanie centra bola rovnako dôležitá pozitívna Hodnotiaca správa, ktorá ocenila doposiaľ dosiahnutý progres centra. Vďaka grantu EÚ majú výskumníci zo Slovenska, Belgicka, Indie, Iránu, Španielska, Egypta, Čínskej ľudovej republiky, Bieloruska, Nemecka i Mexika v centre FunGlass vytvorené vynikajúce podmienky pre odborný rast. „Trenčianska univerzita je excelentným centrom vedy v oblasti materiálového výskumu. Ukazuje sa, že aj menšia univerzita, pokiaľ si správne definuje svoje poslanie a kráča si za svojím cieľom, môže dosiahnuť medzinárodne akceptovateľné výsledky,“ uviedol rektor Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne a poslanec Z TSK Jozef Habánik.
Účelom tímingového projektu je transformácia jestvujúceho pracoviska v oblasti sklárskych vied a technológií na úroveň vedeckej excelentnosti. FunGlass ako jedno z desiatich centier excelentnosti v stredoeurópskom priestore získava skúsenosti spoluprácou s vedecko-výskumnými inštitútmi talianskej Univerzity v Padove, nemeckej Univerzity Friedricha – Alexandra v Erlangene, Univerzity Friedricha – Schillera v Jene a Španielskej akadémie vied v Madride.
Významným míľnikom je tiež podpis Zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, v rámci Operačného programu Výskum a inovácie. V druhej fáze projektu sa počíta s rozšírením vedecko-výskumnej infraštruktúry centra, a to vďaka nenávratnému príspevku z európskych investičných a štrukturálnych fondov vo výške 10,5 mil. eur. „Cieľom výskumných oddelení FunGlass je vývoj nových typov skiel so špeciálnymi vlastnosťami, ktoré nájdu využitie v priemysle, zdravotníctve v podobe biomateriálov či kostných náhrad, ale aj pri výrobe elektriny zásluhou účinnejších fotovoltaických panelov. Získané financie budú smerovať do rekonštrukcie priestorov, laboratórií a do dobudovania výskumnej infraštruktúry centra, aby mohli byť naplnené všetky výskumné aktivity a ciele zadané na začiatku projektu,“ uzavrel riaditeľ Centra Dušan Galusek.
Zdroj foto: tnuni.sk