Hlavnou témou 8. francúzsko-slovenskej konferencie o decentralizovanej spolupráci bola „Vedomostná ekonomika a hospodársky rast územných celkov. Vo štvrtok 28. 6. 2007 ju v Kúpeľnej dvorane v Trenčianskych Tepliciach slávnostne otvoril predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja MUDr. Pavol Sedláček, MPH. Pripomenul, že potreba len získavať a hromadiť informácie je prekonaná. Že vzdelanie nadobúda nové významy a vedomosti sú hlavným zdrojom inovácií. „Aj my, predstavitelia samosprávnych krajov veľmi dobre vieme, že aj na úrovni regiónov je prioritou vzdelanie a naň nadväzujúca veda, výskum a inovácie... TSK očakáva od podpory Trenčianskej univerzity A. Dubčeka nielen vzdelávanie mladých ľudí, ktorí sa po čase rozptýlia po krajine alebo po celej Európe. Prehlbovaním vzdelávania budúcich euroobčanov sa usilujeme aj o udržanie mladých erudovaných ľudí v regióne,“ zdôraznil trenčiansky župan.
„Vzdelaný človek je ozdobou svojej krajiny.“ Pripomenul v otváracom príhovore podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič. Náš vzdelávací systém však - podľa neho - stále nedrží krok s rýchlo sa meniacimi požiadavkami trhu práce. Veľa odborov je odtrhnutých od praxe, mnohé univerzity, sú kamennými univerzitami, nie sú flexibilné. Na Slovensku sa musíme popasovať s tým, aby sme zmenšili počet študijných odborov – máme ich vyše 8 tisíc na vysokých školách - a viacej sa musíme sústrediť na interdisciplinárne programy, na technické odbory a na ich efektivitu a kvalitu, aby absolventi boli uplatniteľní nielen na Slovensku, ale v celom európskom prostredí. Treba sa vzdať titulománie, ale aj bujnejúceho rezortizmu a vysoké školy musia výraznejšie pomáhať pri riešení prioritných problémov regiónu. Za jednu z nových možností označil podpredseda vlády tzv. zelené technológie, pretože ekologický a environmentálny rozmer bude veľmi dôležitý.
Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Henry Cuny zdôraznil tri významné aspekty: potrebujeme budovať nie technokratickú Európu, ale Európu občiansku. Francúzskych podnikateľov upozornil, že Slovensko je krajinou, ktorá si zaslúži byť objavená . Veď Francúzsko je prvým zahraničným investorom na Slovensku, 34 percent investícií pochádza z Francúzska a 6 percent aktívneho obyvateľstva na Slovensku pracuje vo francúzskych firmách. Ako tretí aspekt podčiarkol francúzsky veľvyslanec význam univerzít pre regióny a pripomenul, že kľúčom k modernému vzdelaniu môže byť aj znalosť francúzskeho jazyka.
Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Juraj Wagner považuje za prioritu prispôsobiť študijné programy vysokých škôl výchove flexibilných absolventov, ktorí budú schopní pohotovo sa prispôsobiť stále sa meniacim podmienkam praxe.
Rokovanie francúzsko-slovenskej konferencie potom pokračovalo v štyroch odborných sekciách v priestoroch Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.