Dňa 24.1.2013 bolo v SOŠ Stará Turá neobvykle rušno. Viacero „cudzích“ ľudí v priestoroch školy signalizovalo, že sa niečo deje. A naozaj sa dialo – veď slávnostne otvorenie laboratória inteligentných elektroinštalácií (prvého svojho druhu na Slovensku) vybudované za pomoci medzinárodnej elektrotechnickej firmy ABB sa nekoná každý deň.
Príprava a budovanie laboratória prebiehalo asi rok, počas ktorého firma ABB dodala škole zariadenia potrebné na jeho vybavenie technikou (v hodnote cca 4.560,- EUR). Tiež vyškolila 5 odborných učiteľov SOŠ na stretnutiach v Starej Turej, Bratislave a rakúskom Kittsee (Ing. Milan Duroška, Ing. Ján Koštial, Ing. Pavol Kuchárek, Ing. Jaroslav Dzuro a p. Ján Durec). Nasledovali viaceré konzultácie, či už k príprave laboratória alebo úprav školského vzdelávacieho programu (zaradenie problematiky elektroinštalácií, inteligentných inštalácií, odbornej spôsobilosti v elektrotechnike a vecí s tým súvisiacich) do výučby v jednotlivých odboroch štúdia. Celá spolupráca začala na výstave ELOSYS 2011 v Trenčíne.
S postupným rozvojom inteligentných elektroinštalácií a ich praktických realizácií na slovenskom trhu rastie aj potreba špecialistov pre aplikáciu takýchto projektov v praxi. Spoločnosť ABB sa sústavne zaujíma o prípravu elektrotechnických odborníkov na stredných aj vysokých školách a podporuje ju finančne i materiálne. Preto (po zrelej úvahe) rada prijala aj žiadosť SOŠ Stará Turá o pomoc pri realizácii tohto pionierskeho činu.
Stredná odborná škola v Starej Turej, ktorá stavia na šesťdesiatročných tradíciách, je nabitá modernými technológiami. V štvorročnom štúdiu s maturitou pripravuje väčšinu žiakov pre prax v odboroch elektrotechnika a informačné technológie a menší počet pre strojárstvo a ekonomické a grafické odbory. Škola má vo svojom segmente na Slovensku veľmi dobré meno; konala sa tu napríklad celoštátna konferencia Infovek či prvá celoslovenská konferencia Microsoft IT Academy so zahraničnou účasťou a mnohé ďalšie podujatia.
V elektrotechnických odboroch sa žiaci okrem iného vzdelávajú aj v oblasti komplexných moderných elektroinštalácií, k čomu patria domové elektroinštalácie, počítačové a dátové siete, zabezpečovacie a kamerové systémy, osvetľovacia technika, telefóny a dorozumievacie zariadenia, vzdialené ovládanie a iné. Prirodzenou integráciou väčšiny týchto systémov sú inteligentné elektroinštalácie a obrovskou výhodou v tejto škole je, že problematiku sa budú učiť nielen teoreticky, ale aj prakticky v modernom laboratóriu.
Ide o špecializovanú miestnosť na praktické vyučovanie inteligentných elektroinštalačných systémov, ktorú vybudovali ako prví na Slovensku, vďaka spolupráci s ABB. Otvorenie laboratória bola mimoriadna udalosť. Jednak ide o technológiu budúcnosti a jednak je to zhmotnenie myšlienky, po ktorej volá aj naše ministerstvo: prepojenie školy a praxe.
Čo je vlastne inteligentná elektroinštalácia?
Každý istotne pozná "klasickú" elektroinštaláciu - z rozvádzača, kde sa nachádzajú poistky, ističe, chrániče a podobne vedie kábel k vypínaču a odtiaľ napríklad k svetlu. Človek teda týmto vypínačom ovláda dané svetlo. V prípade, ak časom zistí, že týmto vypínačom by chcel ovládať napríklad iné svetlo, je jedinou možnosťou "vysekať" a natiahnuť od vypínača kábel k inému svetlu. Časom si užívatelia dajú namontovať napríklad poplašné zariadenia, počítačovú sieť, niekedy kamerový systém alebo automatizované funkcie (napríklad rozsvecovanie svetla pri pohybe osoby), čo naďalej inštaláciu komplikuje a predražuje. Inteligentná elektroinštalácia tieto funkcie v sebe prirodzene integruje.
Inteligentná elektroinštalácia na rozdiel od "klasickej" obsahuje v rozvádzači aj "riadiaci počítač, komunikačný modul a výkonové spínače. Všetky zariadenia domu (svetlá, zásuvky, vyhrievacie telesá, žalúzie, ...) sú pripojené k týmto výkonovým spínačom v rozvádzači. Jednotlivé spínače, ale aj iné senzory (pohybu, teploty osvetlenia a podobne) sú navzájom prepojené tenkým káblikom (podobne, ako počítačová sieť) a privedené do "riadiaceho počítača" v rozvádzači. Funkcia jednotlivých senzorov a spínačov je daná programom, inštalácia po vyhotovení sa teda musí ešte aj naprogramovať. Výhodou inteligentnej elektroinštalácie teda je možnosť ovládania "domu" pomocou spínačov na stene prepojených káblikom, ale aj bezdrôtových (rádiových) spínačov, diaľkovým ovládaním (podobne, ako napríklad televízor), cez mobilný telefón alebo pomocou počítača (cez internet) odkiaľkoľvek na svete (samozrejme cez meno a heslo užívateľa). Použitie inteligentnej elektroinštalácie prináša tiež komfort obsluhy a istú automatizáciu. Ak napríklad odchádzame z domu, jediným spínačom vypneme elektrické spotrebiče a zapneme poplašné zariadenie. Alebo je možné naprogramovať systém tak, že svetlo sa napríklad rozsvieti "samo", ak senzory zistia pohyb a súčasne nedostatok osvetlenia v danom priestore. A samozrejme zmena funkcie ovládačov a dopĺňanie inštalácie o ďalšie funkcie je z väčšej miery dané preprogramovaním systému cez počítač (dokonca aj na diaľku) bez nutnosti pomocného náradia.